Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 27 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     487 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Özdemir İnce ve 'Mihenk Taşı'
Muzaffer Doğan

  Sayı: 92 -

Özdemir İnce diye biri! 80 yaşlarında. Şair geçiniyor. Anadolu irfanında, "sekseninde azmak" diye bir deyim var. "Genel geçer" bir ölçü değilse de, boşa da söylenmiş değil. Özdemir İnce, sekseninden önce azanlardan. Müslümanlara karşı bir kini var. Bitmek bilmez bir kin, bu. İspanyol boğa güreşlerinde boğanın, kırmızı rengi görünce, gözü dönmüşçesine saldırdığı gibi, Özdemir de, Müslümanların sanatta, siyasette ortaya koyduğu başarıları gördükçe, kendini kaybediyor (Hiç kendinde oldu mu acaba?) ve saldırmaya başlıyor...

Epeyden beri, bazı gazete ve dergilerde, Üstad Necip Fazıl'a saldırılarına şahid oluyordum fakat ciddiye almıyordum. Birkaç gün önce, bir dostum, Özdemir'in "Cumhuriyet'in Şairi Nâzım Hikmet/ Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl" isimli bir kitap (!) çıkardığını haber verdi. Aldım, baktım. Yazdıkları, baştan başa hezeyan. İnce Özdemir, kitap değil, hezeyannâme yazmış. Seksenini geçmiş bu adam, içine doldurduğu kanı, kini, irini, kiri, Müslümanlara karşı kusup duruyor. Kus kus, bitmiyor içindekiler. Öyle bir hastalık ki, bu yaştan sonra şifâ bulması mümkün değil...

"Amacım Nâzım Hikmet ile Necip Fazıl Kısakürek’i karşılaştırmak, yarıştırmak değil(di)" dese de, derdi, hastalığı başka! İki şairi de, Cumhuriyetin "mihenk taşı"na vuruyor, kendi ifâdesine göre Üstad Necip Fazıl'ı, "Cumhuriyetsiz Şair" diye yaftalıyor. Hangi cumhuriyet? Sovyet cumhuriyeti mi? Çin cumhuriyeti mi? İran cumhuriyeti mi? Fransız cumhuriyeti mi? Türkiye cumhuriyeti mi? Herkesin kendine göre bir cumhuriyeti var! Sonra, şairleri, cumhuriyete göre değerlendirmek de nerden çıktı? Kim koymuş böyle bir ölçüyü? Cumhuriyet, şairleri değerlendirmek için, ne zamandan beri "mihenk taşı" oldu? "Sekseninde azmak" dedik ya! O hastalık!

"İki şair, evrensel etika, poetika ve politikanın değerleriyle ayrı ayrı ölçülmekte. İkisi de, "Dünya" ile karşılaştırılmaktadır ki, ancak o zaman ikisinin de insan, şair ve yazar olarak gerçek boyutları ortaya çıkar ve çıkmaktadır." diyor, "önsöz"de. Ey İnce Özdemir! Senin "evrensel etika, poetika ve politika anlayışınla, bizim "ahlâk, şiir sanatı ve siyaset" anlayışımız o kadar birbirine uzak ki... Siyahla beyaz gibi, geceyle gündüz gibi... Bırak, seninki senin, bizimki bizim olsun... Seninle konuşmaya, tartışmaya değmez. Bizim ölçümüz belli...

Taparcasına sevdiğin, "Cumhuriyet şairi" dediğin, yere göğe sığdıramadığın Nâzım'ın, 1920 yılında, komünist olmadan, sapıtmadan önce yazdığı "Mevlânâ" isimli şiirini bilirsin:

Ebede set çeken zulmeti deldim,

Aşkı içten duydum, Arş'a yükseldim.

Kalbten temizlendim, huzura geldim,

Ben de mürîdinim, işte Mevlânâ.

Kader! Ne denir? Sen, kadere falan inanmazsın, İnce Özdemir. "Keşke, Nâzım, Mevlânâ'ya mürîdliğe devam etseydi!" demeyeceğim. Allah, ona öyle bir kader takdir etmiş. Takdire, boynumuz kıldan ince.

"Dünya şairleri ve Nâzım Hikmet'in şiiri, Necip Fazıl'ın şiirine birkaç tur bindirmişti “diyor... Sonra da, şu hükme (!) varıyor:  "Necip Fazıl'ın şiiri artık çıkmaz sokak." Yazık, yazık, yazık!.. Cüce şair Özdemir, ne dediğini bilmiyor. Kâfir gözüyle, mü'min gözü; kâfir aklıyla, mü'min aklı arasındaki temyiz farkı böyle birşey demek ki.

"Necip Fazıl'ın şiiri, yazıldığı zaman da eskiydi, dolayısıyla 2016 yılında, kullanım tarihi çoktan sona ermiştir" diyebiliyor. "Cumhuriyet Şairi" dediği Nâzım'ın  "Şair" başlıklı küfürnâmesindeki,

"Şairim, şiirden anlarım, en sevdiğim gazel, Antidühringidir Engels'in...

Şairim, bir yıl yağan yağmur kadar şiir yazdım...

Fakat asıl şaheserime başlamak için 'hafız-ı Kapital' olmayı bekliyorum..." karalaması, "Çocuklarımıza Nasihat" şiirinde(!),

"Kurşunkaleminle yık Mızraklı İlmihâlin yeşil sarıklı iskeletini" karalaması;

"Bir Şehir Rehberi" başlıklı karalamasındaki,

"Ben ne tarih hocasıyım, ne de coğrafya. 

Beni ancak dört köşe bir ambar kadar alâkadar eder Ayasofya!" sözleri için ne diyor, İnce Özdemir?

Özdemir'in ne dediği önemli değil!  Bu ülkede yaşayan her müslümanın içini kanatacak bu saçmalıklar mı Nâzım'ı "Cumhuriyet Şairi" yapıyor yoksa? Bu hezeyanlar, Nâzım'ı yapsa yapsa "Komünist Rusya Cumhuriyeti Şairi" yapardı ama, komünizmin de, İnce Özdemir'in ağzıyla söyleyelim, 'kullanım tarihi' geçti ve ideolojiler çöplüğüne atıldı.

Özdemir, Necip Fazıl'ın, Türk şiirinin zirvesi olan şaheseri 'ÇİLE'nin önsözünden,

"Biz, şiiri iman için bilmişiz ve bu mihrak bilgiyi, her bilginin geçtiği binbir yol ağzı biliyoruz " ifâdesini alıyor ve şunları yazıyor: "Diyelim ki, Tanrı'ya eriştin, ona kavuştun! Ne yapacaksın Tanrı'yı? Tanrıyla ne yapacaksın? İnsanın ve şairin, Tanrı'dan başka amacı yok mu? Tanrı'yı, Allah’ı bu dünyanın işlerine, bu dünyanın şiir, poetika ve politikasına karıştırırsan, yandık ki ne yandık! Sapkınlık ve kısırlık burada başlıyor. Necip Fazıl'ın hem poetikası, hem politikası bu nedenle sapkın ve kısır. " İnce Özdemir'in derdi başka!

"Necip Fazıl'ın, toplumsal ve politik ideolojisini açıkladığı İdeolocya Örgüsü'nün sonunda yer alan 'ithaf', günümüzün mürteci, İslâmcı ve dolayısıyla Cumhuriyet düşmanı siyasetçilere yapılmış. " diye, kininden, düşmanlığından çatlayacak nerdeyse!. .

"Necip Fazıl'ın Anadolu gençliğine ithaf ettiği, Hitler ve Friedrich Nietzcsche'den ilkel düzeyde etkilenerek oluşturduğu İdeolocya Örgüsü, Millî Türk Talebe Birliği (MTTB) ve Komünizmle Mücâdele Dernekleri çevresinde, Fethullah Gülen'in "Altın Nesil"ine benzer bir kadro oluşturdu. Bu kadro da Millî Görüş'ün iskeletini yarattı. AKP kadrosunun tamamı başta Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve günümüzün TBMM Başkanı İsmail Kahraman olmak üzere Necip Fazıl'ın Büyük Doğu bataklığında türemiştir. "

Özdemir'in, kitap demeye bin şahit gerektiren karalaması buna benzer birçok hezeyanla dolu...

Son olarak şunu demek isterim. Putlaştırdığı Nâzım'ın, gençlik döneminde hayranlığını ifâde etmek için şiir yazdığı Mevlânâ hazretlerinin, 'Mesnevî'sinde şu mânâya gelen bir beyti var:

"Ben bir pergelim. Bir ayağım şeriatta sabit, diğeriyle yetmiş iki milleti gezerim. "

Tam da, Necip Fazıl'ın dünya görüşünü yansıtan bir ölçü...Üstad Necip Fazıl, İnce Özdemir'in gördüğü(!) ve gösterdiği gibi "Cumhuriyetsiz" bir şairdir. Doğrusu, Büyük Doğu Dünya Görüşü'ne bağlı olan bizler için beşerî ideolojiler hiçbir şey ifâde etmez. Biz, insanı ve insanlığı huzura, barışa, mutluluğa, kavuşturacak dünya görüşünün, Kur'ân’a ve Sünnete dayalı İslâm Nizâmı olduğuna inanıyoruz. Bizim inandığımız cemiyetin ve Milletin Meclisinde "egemenlik ulusundur" yazmayacak. "Hâkimiyet Hakk'ındır"  hükmü yer alacak. Bizim "Mihenk taşımız" Allah ve Peygamber Buyruğudur. "Cumhuriyetsiz Şair" diye yaftalamaya,  karalamaya çalıştığın Büyük Şair Necip Fazıl, bu ölçüyü şöyle şiirleştirdi:

Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;

Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!

"Cumhuriyet'in Şairi" diye övdüğün Nâzım’ın efendileriyse, Lenin'di, Marks'tı, Stalin'di. Ben de, onun için, "Allah'sız şair Nâzım" desem, ne dersin? Bizim Efendimiz(sav), "kişi, sevdiğiyle beraberdir. " diyor.

Kişi, kimi sevip, kimi sevmeyeceğine kendisi karar verir. Bizim kararımız belli.

Sen, müslümanlara çamur atmaya, kin kusmaya devam edebilirsin bay İnce Özdemir!. Karalamanda, şairden saymadığın Sezai Karakoç'un şu mısraını sana armağan ediyorum:

Ulur aya karşı kirli çakallar...

"Gerici, mürteci" dediğin Üstad Necip Fazıl'ın, senin gibileri kasdettiği şu nükteyle bitiriyorum: 

"Bize gerici, mürteci diyenlere 'deh' demek için gerideyiz."


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henüz yorum bırakılmadı...
 
Sabah yakındır... - Sayı 92
Özdemir İnce ve 'Mihenk T... - Sayı 92
Türkiye üzerinden Orta Do... - Sayı 90
Durun kalabalıklar... - Sayı 81
Tüm Yazıları

Son Eklenen Yorumlardan
 Türk Milleti hiçbir zaman dış düşmanlar tarafından yıkılmamıştır. Hep kendi içindeki hainler tarafın... Ahmet Güney

 Amin.Allah razı olsun.Kaleminize kuvvet elinize sağlık hocam.... Faruk Aktı

 Güzel sindire sindire okumak lazımmış ...

 Teşekkürler Sinan abi, devam etmeyi ben de istiyorum inşallah.... Yavuz

 Sevgili Nilgün,Yorumunu okuyunca, koskoca bir tebessüm suratıma geldi yerleşti, kalkmak bilmiyor. Bu... Işın Erenoğlu Üstündağ


Devekuşunun kafasını kuma gömmesi misali kafasını toprağa gömen Avrupa bilmez mi ki, nefesi kesilince kafasını (soktuğu yerden) çıkarmak zorunda kalacak ve pişman olacaktır(pişmanlık duyacaktır).
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Batı tefekkürü ve İslâm tasavvufu (isiml
Tasavvuf ve cemiyet
Gamsız buğday tanesi
Gönül kahramanlarının izinde...
Tasavvuf: insanı olgunlaştırma sanatı
Gamsız buğday tanesi
(Röportaj) Tekkeler tekrar açılacaktır,
Gönül kahramanlarının izinde...
Dıştaki alçaklar mı, içteki hainler mi


Yavuz Sert - Sadırdan satıra
Yavuz Sert - (Röportaj) Tekkeler ...
Ali Erdal - Tasavvuf ve cemiyet
Kadir Bayrak - Şeyhim Edebâli
Kadir Bayrak - Batı tefekkürü ve İs...
Sinan Ayhan - Su sulbünde, gül ile...
Ekrem Yılmaz - İbretlik not ve insa...
Dergi Editörü - Gönül kahramanlarını...
Site Editörü - Tasavvuf: insanı olg...
Haceloğlu - Parti mezarlığının y...
Mehmet Hasret - Karınca günlükleri: ...
Necip Fazıl - Batı tefekkürü ve İs...
Necdet Uçak - Allahtan umudunu kes...
Necdet Uçak - Rabbim
Necdet Uçak - Kibir gururu bırak
Mustafa Büyükgüner - Bir Naim Süleymanoğl...
M. Nihat Malkoç - Sözün özü
Hızır İrfan Önder - Ben değilim!
Hızır İrfan Önder - Aşkullâh
Mehmet Balcı - İnsan gibi
Mehmet Balcı - Bekleyiş
İktibas - Yaşadıklarını Sabaha...
Gelecek sayı konusu -
Kubilay Ertekin - Dıştaki alçaklar mı,...
İbrahim Şaşma - Mescid-i Aksa
Halis Arlıoğlu - Hastane köşeleri
Halis Arlıoğlu - Bir mağrur bakışlıya
Kürsü Kainatın Efendisi - Gıda
Yasin Uçan - O gözler ki
Er Tuğrul - Tasavvuf
Murat Yaramaz - 95.sayı mizah köşesi
Murat Yaramaz - Öte
Murat Yaramaz - Oluşum
Murat Yaramaz - Duvar
Murat Yaramaz - Varı
Kardelen - Kardelen, İDPde
Işın Erenoğlu Üstündağ - Gamsız buğday tanesi
Ekrem Esad Altan - İhtiyaç
Nedim Demirbaş - Sargı bezi
Harun Ekici - Bekleyiş
Harun Ekici - Bir gülümseme
Mert Tahta - Sevda bekçisi
Muammer Çalar - Hani gönlüm
Muammer Zeki Aygur - Kendi kendime
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 3965388
 Bugün : 1615
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 425551
 Bugün : 60
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 110
 95. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 8
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 4
Son Güncellenme: 5 Şubat 2018
Künye | Abonelik | İletişim