Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 26 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     2338 kez okundu.     4 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

KURTULU? SAVA?I D?NEMYNDE S???T
Mustafa Büyükgüner

  Sayı: 46 - Ekim / Aralık 2004

Hiç kuşku yok ki I.Dünya Savaşı sonunda yurdumuzun işgal edilmesinden, en fazla zarar gören bölge Söğüt, Bilecik ve dolayları olmuştur.


Bu bölgeleri işgal ederek uzun bir süre halka zulmeden Yunanlılar, geçmişten gelen öfke ve kinlerini masum halktan almaktan bile sakınmamışlar, bununla da yetinmeyip bu kentleri harap etmişlerdir.
Söğüt ve çevresine gelen misafirler merakla soruyorlar, "Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulduğu bu topraklarda, ibadethâne ve resmi binalardan başka Osmanlı'yı hatırlatacak neden tek bir yapı mevcut değil..." Bu acı sorunun cevabı çok basittir...


Bu çekirge sürüsü gibi, işgal ettiği toprakların üzerinde verimli ve sevimli ne varsa talan eden Yunan ordusu, gittiği her yeri bir kere yaktıysa Bilecik ve Söğüt'ü üç kere yakmıştır... Masallardaki kötü kalpli (haramî)nin, (hırsız)ın, (arsız)ın yerini, gerçekte Yunan askeri almış ve adeta "Taş üstünde taş, gövde üstünde baş" bırakmamacasına Söğüt ve Bilecik'i yakmış yıkmış, talan etmiştir. Yangınlar sırasında sadece Bilecik'te 1956 ev, 331 dükkân, 18 han, hükümet konağı, tüm ipek fabrikaları, okul, cami ve türbeler yanarak kullanılamaz duruma gelmiştir.


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Söğüt'te tek bir tane bile Osmanlı döneminden kalma ev bulunmamaktadır... Bilecik'te yıktığı evler de kâr etmeyince Müslümanların en çok kutsal saydıkları yerlere, camilere saldırmış ve eski Bilecik'in yerleşim mahallinde bulunan bütün camileri kullanılmaz hale getirmiştir. Bu camilerden geriye şerefesinin üstü olmayan boynu bükük minareler kaldı... Sırplar'ın Bosna'daki Müslüman kardeşlerimizin bağımsızlığını engellemek için saldırdıklarında toplarla minarelerinin tepelerini uçurmaları ve şerefesinin altındaki bölüme dokunmadıklarını televizyondan izleyerek bir anlam veremeyenler, aynı zulmün yaklaşık 80 yıl önce öz vatanımızda da yapılmış olduğunu Bilecik'e gelip görsünler...


Söğüt'te Ertuğrul Gazi'nin türbesini kurşun yağmuruna tutan, bununla da yetinmeyip kabri şerifine zarar ver ve arsız bir edayla "Kalk da kurtar bakalım vatanını" diyen Yunan, kaderin şu cilvesine bakın ki, yine ilk tokadı 700 küsur yıl önce kılıcının hakkıyla fethettiği Ertuğrul Gazi7nin topraklarında, Ertuğrul Gazi'nin torunlarından yemiştir...
I. ve II. İnönü Savaşları; Bilecik, Söğüt ve Bozüyük üzerinde oluşturulan bir savunma hattında gerçekleşmiş ve bu iki savaş da kesin olarak Türk askerinin zaferi ile sonuçlanmıştır... Bu savaşları kazandıran en etken, Söğüt ve çevresinde yaşayan onurlu ve namusunu ve vatanını kurtarmaya kararlı bir halkın işgalcilerin karşısına çıkmış olmasıdır.

 Bu tespitimiz için elimizde bir de belge var:


Söğüt Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin 9-10 Temmuz 1920 tarihinde Bilecik, Yenişehir, Göynük, Geyve, Nallıhan, Mudurnu, Eskişehir, Kütahya, Mihalıççık, Simav, Gediz, Uşak, Sivrihisar sancak ve kazalarıyla Osmaneli, Taraklı, Küplü, Emet, Pazarcık, Tavşanlı, Seyitgazi Nahiye ve Belediye Mudafa-i hukuk Cemiyetlerine çektiği telgraflar Ertuğrul Gazinin torunlarındaki olgunluk ve vatanperverliği de gözler önüne sermektedir:
"... Önünden kaçtığınız düşmanın kuvvet ve kıymeti nedir? Bu müslüman yurdunda bu sefil düşmana karşı koyacak, ırzına, dinine, toprağına, kitabına sadık, ecdadına lâyık evlâdı kalmadı mı? Tüfeği olmayanların orak ve baltası da mı yoktur? Ecdadın lanetine muhatap kalmayı Söğüt halkı asla kabul etmeyecektir. İmkân her nereye kadar müsait ise erkek, dişi, genç, ihtiyar düşman karşısına gideceğiz. Sizleri de Müslüman Türk kanını, din ve namus hissiyatınızı bizimle beraber çalışmaya her fikri, her nifakı bugün için terk etmeye davet ediyoruz. Din, namus ve vatan namına... Yarına kadar netayic-i teşebbüsatınıza dair cevabınızı bekleyerek evlatlarımızı cepheye göndermek üzere sözümüze burada hitam veriyoruz."


Bu olgunlukta bir cemiyete sahip olan bir bölgeden, 600 yıl üç kıtaya sahip bir imparatorluğun doğmuş olmasına şaşmamak gerekir. Kuruluşun beşiği olan bölgemiz, Kurtuluş savaşında da üzerine düşen vazifesini yerine getirmiş ve büyük Osmanlı medeniyetinin kurucusu atalarını utandırmamıştır...

 


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : FERHAT    09.06.2008
Yorum : bende söğütten ferhat haklısınız kurşun izleri birde yukarderede dağların üstünde bombalarla toplarla açtıkları delikler işaretler duruyo
Ekleyen : ?ENOL AYDENYZ    19.03.2008
Yorum : Bende Yeniköy'lüyüm. Bilecik ilinin geçmişi, tarihi ve turistik yerleri, doğal güzellikleri ile ilgili bilgi, belge ve resimlere internet ortamında pek bulamıyoruz. Bu konu ile ilgili uzun zamandan beri süren belge ve resim toplama arayışım devam etmekte. En kısa zamanda bir site kurarak sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Bu konuda diğer Bilecik'lilerinde duyarlılığını bekliyorum. TEŞEKKÜRLER.......
Ekleyen : Osman Eker    25.02.2008
Yorum : Sevgili Mustafa, Ben babanla uzun yıllar arkadaşlık etmiş biri olarak yazını büyük bir zevkle okudum.Bilecik'le ilgili belge ve bilgilerin azlığıyla ilgili sana bir anımı anlatayım.Ben Yeniköy'lüyüm.Bizim köyün bakkalı rahmetli Selim amca Osmanlıca yazıp okuduğu için bakkal defteri dediğimiz veresiye defterlerini hep Osmanlıca yazardı.O defterdeki alacakları bittiği zamanda çöp tenekesine atardı.Bir gün köydeki çocuklardan biri çöp tenekesinden aldığı Selim amcanın veresiye defterinin sayfalarını yırtarak atmış sokağa.Rüzgar estiği zaman dağılıyor ortalığa.Yaşlılardan biri de rüzgarın önünden toplamaya çalışıyor onları.Toplayabildikleri dürüp bir samanlık duvarındaki kovuğa sokuyor kutsal bir şey sanarak.Arap alfabesiyle yazılan yazıları görünce öyle sanıyor gariban.Ben Yunan işgali sırasında yakılmayan köylerde bazı belgelere rastlanabileceğini umuyorum;ama,o belgelerin bir çoğunun yukarıda anlattığım anımda olduğu gibi belki bir dua sanılarak yerden yüksekte bulunsun diye ya bir duvar kovuğuna sokulduğunu,ya da bir tavan arasına konulduğunu sanıyorum.Ondan da yine bu memleketin insanına askerdeyken ailesine bir mektup bile yazacak kadar okuma yazma öğretmeyen sorumlular kimlerse onlar utansın diyorum.Sağlıcakla kal.Babana selamlar.
Ekleyen : hakan can    07.09.2007
Yorum : Atalarını utandırmayan, onurlandıran Mustafa'ya teşekkürler.

 
Budinden Yemene sazım çal... - Sayı 94
Türk Budun(u)... - Sayı 94
OLAYLARA BAKIŞ... - Sayı 93
Ortadoğu'da taşlar yerind... - Sayı 87
Tüm Yazıları

Gelecek sayı konusu (95): Tasavvuf; herkesin içinde fıtrî olarak var olan aşkı, merkezine, hakikatine yerleştirme ve yüceltme mektebi... Yüce kahramanların harcı... Karşı çıkanlar evvelemirde içlerindeki aşk istadına yazık eder.


Son Eklenen Yorumlardan
 "...tefekkür etmek ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç... " belki insan o maddelerden evvel o hassa ile ... ekrem yılmaz

 Ekrem, zaman ayırıp cevap lütfetmişsiniz; takdirleriniz, inşallah dua yerine geçer. Çalakalem yazılm... Ali Erdal

 Çok akademik; kılı kırk yararak, hissedilerek, çilesi çekilerek, araştırması olabildiğince yapılarak... ekrem yılmaz

 İsmini belirtmeyen değerli okuyucu... Çok güzel ifade etmişsiniz... Tebrikler ve teşekkürler...... Ali ERDAL

 ALLAH Türk Milletini seviyor; niçini için bir çok gerekçe sayılabilir. Bir kısmı yazıda mevcut. Ama ...


Nüfuz plânlaması diye bir şey tutturmuş gidiyorlar.
Ülkedeki kazalar, ihmaller ve terör sebebiyle ölenler hiç hesaba katılmıyor.
İnsanımızda bu ibret almamak, hükümetlerimizde bu beceriksizlik olduğu sürece bırakın planlamayı, nüfusu teşvik etmeleri gerekmez mi?
Yoksa bunca ölüme karşı bu tedbirsizlik, nüfuz planlamacılarının işi mi?
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Türkçenin serencamı
Topyekûn ölçü
Ninemden bana kalan şey, bahçe ve fındık
Aranan kan
Türk dilini dert edinenler
Türkçenin serencamı
Dil kavramı üzerine bir düşünce havzalar
Yavuz Sert - Türk dilini dert edi...
Yavuz Sert - Annelerimiz-15 - Hz....
Ali Erdal - Türkçenin serencamı
Ali Erdal - Kedicik
Kadir Bayrak - Hangi Türkçe?
Sinan Ayhan - Dil kavramı üzerine ...
Sinan Ayhan - Ninemden bana kalan ...
Sinan Ayhan - Konuşan düşünce
Fatma Pekşen - Ses bayrağımız dilim...
Dergi Editörü - Aranan kan
Site Editörü - Ana dilimiz Türkçe
Mehmet Hasret - Bir küçük kedi için ...
Kürsü Nizam - Gıda
Acıyorum -
Necip Fazıl - Topyekûn ölçü
Necip Fazıl - İllet
Necip Fazıl - Kanun
Necdet Uçak - Anadilim Türkçe
Necdet Uçak - Rabbim
Necdet Uçak - Kucak açtık mazlumla...
Necdet Uçak - Niğbolu meydan savaş...
Mustafa Büyükgüner - Türk Budun(u)
Mustafa Büyükgüner - Budinden Yemene sazı...
M. Nihat Malkoç - Tabelâlarda Türkçe k...
M. Nihat Malkoç - Büyülü kelimeler
Hızır İrfan Önder - Hangi hücremde saklı...
İsimsiz - Dilinizi eşek arası ...
İsimsiz - Dil üzerine söylenen...
İktibas - Necip Fazıl
Muhammed İsa Öztürk - Silâhlar
Kubilay Ertekin - Müslümanın ilk vasfı
İbrahim Şaşma - Lüzum müzekkeresi
Halis Arlıoğlu - "Hero" ne demektir?
Halis Arlıoğlu - Arafatta niyâz
Halis Arlıoğlu - Ah bu yalnızlık
Bahadır Kaya - 94.sayı medya sepeti
Er Tuğrul - Eşek arısı ve kemâla...
Murat Yaramaz - 94.sayı mizah köşesi
Murat Yaramaz - Küs
Murat Yaramaz - Silgi
Murat Yaramaz - Gibi
Kamran Murquzov - Azerbaycan toprağına...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 3717588
 Bugün : 4815
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 419810
 Bugün : 88
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 74
 94. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 16 Kasım 2017
Künye | Abonelik | İletişim