Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     4527 kez okundu.     4 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

K E L E P Y R M A L
Fatma Pekşen

  Sayı: 44 - Nisan / Haziran 2005

Ne iyi etmişti şu köylü güzeli diriliğindeki kelepir malı satın almakla... Öteki öleli neredeyse iki ayı bulacaktı. İhtiyarlığı kapıya koymayıp “Yaza kadar canımı dişime takar idare ederim” dediyse de, çarşıya yayan gide gele perişanlamıştı. Bir iki haftaya kadar gelin üçüncüyü doğuracaktı. Hem ona, hem çağaya höllük lazımdı. Ele ağız eğip “Bir yolunuz düşerse eyisinden bir yük öllük getiresiniz” mi diyecekti?... Farz et ki; “He” dediler. Bakalım doğuma yetişecek miydi? İşin yoksa Vesi Hatun’un asıldıkça daha da esmerleşen suratını seyret.
İyi etmişti iyi; o zaman kızmıştı ama iyi ki dükkân komşusu Hamdi Ağa, kaynanasının kuluncunun nasıl kalktığını anlatmak için ayak üstü lafa tutmuştu da Allah önüne o çingeneyi çıkarıp bu eşeği nasip etmişti.
Kaç gündür haber gönderip duran Hıdır Ağa’nın köyüne gidip, konağındaki güzden beri birikmiş olan bakırları kalaylayıp arta kalan zamanda da diğer köylülerinkini elden geçirip, yağın, balın, kaymağın yanı sıra, “Yüklü bir miktar parayla doğuma yetişirim” diye hesaplar yaparak eve doğru ilerlerken eşeğe yetişmekte zorlanıyordu.
“Amma bakmış çingenoğlu eşşeğe”dedi içinden. Güvercin topuklu taze kızlar gibi kırıta kırata, arnavut kaldırımları şıkırdata şıkırdata, belini cilveyle büke büke öylesine yürüyordu ki, yavuklusu askerden gelmiş gelinin acelesini yaşıyor zannederdi seyredenler... Hele bir de rahmetlinin doğru dürüst kullanmadığı semerini vurursa...
Araplık yolu bitip kendi bahçesi görününce daha bir keyiflendi. Akşamın bu saatında, ahır inek işlerini bitiren gelin-kaynana bahçeye inip, yerden fışkırmış gibi duran gümrah otların döşenmiş yerine minderleri atıp, bir yandan çorap örüp bir yandan da baba-oğulun işten gelmesini beklerken, kızlar mutfakta sofrayı kurmakla meşgul olurlardı.
Ablak yüzüne göre ufak duran gözlerini kısıp, bahçenin çitime gibi ağaçlarının arasından Vesi Hatun’u seçmeye çalıştıysa da başaramadı. Ola ki ark kenarına yeni dikilen kavaklar tutmuş mu diye bahçenin ucuna kadar gelirdi de kendisini önünde eşekle yele yele gelirken tesadüf eseri görür, “Aferin bizim herife, lafımı tuttu, doğumdan evvel eşşeği yetiştirdi” diye neşelenir, neşelenmekle de kalmaz, karanlık basmasına aldırmadan tava sapı tutar, Vazıldan yağıyla helva bile pişirirdi.
Eşek –buna eşek denmez aslında ceylân– bu yolları daha önce biliyormuş gibi Tömek Çatı’nı öyle bir döndü ki kaymakamın cipi yanında halt ederdi.
Her akşam bu saatte, böyükanalarının zırzaladığı dış kapının ardında ocik oynarken, gülyağı kokan ceketin iç cebinden çıkan halka şekere sevinen torunlar, zıpır zıpır zıplayan meş’ale bakışlı eşeği görünce ne kadar sevinecek, kendisinden, sırtına bindirmesini isteyeceklerdi akşam akşam.

* * *

İnekle yaşara çaktırmadan, otun, samanın en iyisini taze misafirin önüne koyup, Semerci Halil ustaya önceki için yaptırttığı, şıkır şıkır şıkırdayan mavi boncukları, bembeyaz bezi, simsiyah sahtiyanı, üstüne türlü nakış vurulmuş kilim çektirttiği semeri sakladığı yerinden çıkartıp sabaha hazır eden kalaycı Veysel usta, gece boyunca yatağında dönüp durmuştu.
Sabah namazını kıldıktan sonra, körüğünü, kalayını, nışadırını, cümle edavatını yükleyip, kara kızının sırtına binip, gırnatacı Hacı’nın düğünlerde, sahrelerde söylediği türküleri çığıra çığıra köye doğru yollanacaktı. Çok değil, bir hafta on güne kadar koynu para, heybesi erzak dolu vaziyette kapıyı çalacak, karısı kendisini karşılarken gelinden haber sorup, yıkanıp, paklanıp istirahat edip, birkaç gün keyf çatacak, sonra da dükkânda biriken işlerin başına geçecekti...
Kolay değildi köy kalaycılığı; senede kaç kez boylardı aşinası olduğu köyleri. Birinde olmazsa diğerinde nalbandıyla, saracıyla, demircisiyle, köşkeriyle bir sürü esnaftan arkadaşına denk gelir, birbirlerinden çarşıyı, gidişatı sorup, laf arasında evden haber almaya çalışırlardı.

* * *

Sabah olup yıldızlar utangaç bir peri kızı gibi, büyülü mekanlarına doğru kaybolurken, Vesi Hatun’un kaynattığı “düğürcek aşı” nı, aceleci adamlara mahsus höpürtülerle içip ahırı boyladığında gözlerine inanamadı.
Dün akşam üstünden beri içini keyfe boğan kara kız tuş olmuş pehlivan gibi, nalları dikmiş, musurun dibinde sırt üstü yatıyor, kuyruğu yaşar dananı ayaklarının altında eziliyor, sırıtkan kalmış dişlerinin üstünde üç beş tane uyuz kara sinek, yeni bir şey keşfetmişçesine ahırın alacalığında inip inip kalkıyordu. Medet umarcasına onca para saydığı eşeğin üzerine eğilip şöyle bir yoklayınca, kesif sidik kokusunu bile bastıran rakı kokusuyla irkildi. Dükkan komşusu Hamdi ağanın akşamki sözleri beyninde şimşek gibi çaktı; “Eyice baktın mı Veysel Usta, bu çingenlere güvenilmez. Uyuz, gözden düşmüş eşşeklere bir şişe rakı dayayıp içiriyor, tesiri geçmeden satıyorlarmış.” Demişti. O anda kaale almadığı şey kendi başına gelmişti işte.
Sıkıntıyla doğruldu. Taa Çaykenarına kadar gidip çadırların arasından o namussuzu bulmak, parasını kurtarmak istediyse de cesaret edemedi. Katmer katmer olmuş ensesini nasırlı parmaklarıyla kaşıdı. Bahçeye ahbun taşıdığı el arabasını, dayadığı köşeden çıkarıp getirdi, kuyruğundan şöyle yoklamasıyla yanının üstüne yıkılan eşeği el arabasına yüklemeye çalıştı. Kımıldatamadı bile. Derin bir of çekti. Yapacak bir şey yoktu. Naçar, güneşin doğmasını bekleyecek, oğlan işe gitmeden evvel, Vesi Hatunun da yardımıyla, leşi yükleyip dün keyifle getirdiği yolları arşınlayarak Çaykenarına götürüp atacak, suyun alıp gitmesini sağlayacaktı.
Bu yaşta saflığına yenilmişti gene. İçi burkuldu.
Dün akşam, iyisini verdiği samanla ota bakan inekle yaşarın gözlerinde dost bakışlarını yakaladı. Gülümsedi.

Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : ?zuayip    
Yorum : Anlamaya çalıstığım yazının sonunda bi şeyler çıkarttığımı düşünüyorum.laf olsun diye eşek benzetmesine ve öyle güzel saf anlattığınız köy hayatını dahada sadelestirebilirdiniz...Nerden baktığımaza bağlı degil mi sence BİZ OLUŞUMUZ.Nefsi değilmiyiz ? Hırslı değilmiyiz...Eşekten medet umar ve içime soktuğumuz ısrarla eşekleri ve taze otları verdiğimiz eşekleri öldürmemiz mi gerekiyor ?Yoksa ilahı kader deyip ölmesini mi bekleyecegiz...Size belki nacizane tavsiyelerim olur iznin olursa tabi.Özgünlüğün sana ait.Hedefinde sana ait.Ben okuyucu olarak dikkate alacağını düşünürükten eşeksiz ve uzun cümlesiz bir hayat diliyorum size...
Ekleyen : ahmet teker    
Yorum : hikayeleriniz sürükleyici ve sade bir dille çok sıcak ve bizden hikayelerle uzun yıllardır hep okuyorum.yazı ve hikaye hayatınızda kaleminize ve yüreğinize kuvvet...
Ekleyen : fatma peksen    
Yorum : sevgili şuayıp ve ahmet beyler, her ikinize de teşekkür ediyorum. her satırınız benim izin önem taşıyor. saygılar. fatma pekşen
Ekleyen : Hasan Herg?l    
Yorum : Yazınızda "Vazıldan yağıyla helva bile pişirirdi" deyimi geçmektedir.Ben Sivas ili Divriği ilçesi Vazıldan Köyü nüfusuna kayıtlıyım ve bu güne kadar Vazıldan ın kelime anlamını aryıp durdum.Eğer bu konuda bir bilginiz varsa yada yazarla iletişim kurmama yardımcı olursanız sevinirim. Sayılarımla,

 
Bacanak... - Sayı 103
Erik ile kiraz... - Sayı 100
Çıtırtı - Ev yerleşiyor... - Sayı 99
Fatmalar ve diğerleri... - Sayı 97
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (106): Mevlâna, Yunus etrafında Anadolu irfanı...

Son Eklenen Yorumlardan
  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya

 Sevgili Zafer, inceliğin ve yorumun için teşekkür ederim, "yıllar geçse de aramızdan, bu kalp seni u... Sinan AYHAN

 Amin... Okuyucu

 Maalesef bu virüsün aşısı da ilacı da Yok. Allah ıslah etsin... Ahmet Güney

 Allah(celle celaluhu) razı olsun. Bizim böyle bilimsel makalelere de ihtiyacımız var. Teşekkürler!... Himmet


Kim demiş okumuyoruz diye?
*Sevmediklerimizin, televizyon ekranlarında ve gazete sayfalarında canına okuyoruz!
*Trafik kazalarında ölenler ve PKK canilerinin katlettikleri için rahmet okuyoruz!
*Törenlerde nutuk okuyoruz!
*Kim ne derse desin, bildiğimizi okuyoruz.
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Maarif
Nasıl bir insan
İki kelime arasındaki boşluktan geçen ku
Çeyrek asır
Maariften eğitime
Zikir ve ?nemi
En tehlikeli virüs...
Benim 'Caparka'm: G?z? ?ekik Olmayan Bir
Sevgi


Ali Erdal - Nasıl bir insan
Ali Erdal - Büyük depremin öncül...
Kadir Bayrak - Filmin sonu
Sinan Ayhan - Türkü, Anadolu harcı...
Necip Fazıl Kısakürek - Maarif
Bedran Yoldaş - Paklanmak
Dergi Editörü - Çeyrek asır
Site Editörü - Maariften eğitime
Mehmet Hasret - Dost cemali
Necdet Uçak - İslâm gelince
Necdet Uçak - Geçer
Necdet Uçak - Değil
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - Her şey eğitimle baş...
Hızır İrfan Önder - Elem gazeli
Hızır İrfan Önder - Gafil olma
Ayhan Aslan - İhtiras
Olgun Albayrak - Münacaat
Mehmet Balcı - Kurban açıklaması
Mehmet Balcı - Kalmadı
Mehmet Balcı - Doluyum
Yusuf Karagözoğlu - Kazandıklarımızı kay...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara Bakış-105
Kubilay Ertekin - En tehlikeli virüs.....
Halis Arlıoğlu - Hasret ve hüsranla g...
Halis Arlıoğlu - Felek
Büşra Doğramacı - İnsanlığın maarif da...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Tedrisat
Murat Yaramaz - Mizah köşesi-105
Murat Yaramaz - Vesile
Murat Yaramaz - Bıçak
Murat Yaramaz - Eğilim
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Gülşen Ayhan - İki kelime arasındak...
Eyyub MEMMEDOV - Deniz boyu sevgim...
Mertali Mermer - İnsanlar anlamaz ben...
Cemal Karsavan - Kaşım değse kirpiğin...
İlkay Coşkun - Maarif meselemiz
İlkay Coşkun - Mülâkat-105
İlkay Coşkun - Vatanım
Turgut Yıldızan - İnsandan hazreti ins...
Turgut Yıldızan - Öğretmen olabilir mi...
Vildan Poyraz Coşkun - Eğitimde anne eli
Mehmet Şirin Aydemir - Keder kardelenleri
Çakmakçıoğlu - Hangi eğitim
Tuba Kanlıkama - Payitahtın sesi
Mustafa Kadir Atasoy - Göktaşı
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Edilen dualar
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Sevgi notumuz
İlknur Şimşek - 1453
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 7804533
 Bugün : 2517
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 514986
 Bugün : 30
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 56
 105. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 4
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 2 Mayıs 2020
Künye | Abonelik | İletişim