Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 27 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     3939 kez okundu.     1 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

“Allah faizi yok eder, sadakaları ise bereketlendirip arttırır.”
Mustafa Gül

  Sayı: 70 - Ekim / Aralık 2011

“Allah faizi yok eder, sadakaları ise bereketlendirip artırır.” (Bakara: 2/276)

Bu yazıda faizden bahsedilmeyecek. Yeryüzünde, inançlı inançsız faize/riba/ güzel diyen bir Allah'ın kulu bulamazsınız.

Konumuz paylaşma, verme, hayır işleme, bağışlama…

Kur'ân'daki “sadaka, salih amel, hayır, zekât” kavramları küçük ayrıntılarla aynı anlama gelmekte, paylaşmayı anlatmakta.

Son zamanlarda ülkemizde yapılan sosyal yardımlar, politik sebeplerle eleştirilmekte, “sadaka kültürü” tabiriyle sadakaya menfî anlamlar yüklenmekte.

Halbuki “sadaka” ile akraba bir çok kelime, dilimizde çok olumlu ve müspet anlamlar taşımakta. Bunlardan bir kaçını söyleyelim:

Sadakat: doğru söz söylemek, doğruluk, bağlılık, samimiyet.

Sadık: doğru söyleyen, dürüst, özü sözü doğru olan, samimi.

Tasdik: onaylamak, doğrulamak.

Terim anlamı, paylaşmak, karşılıksız harcama, kendinde olanı vermek olan sadakanın sözlükteki karşılığı, doğru söyledi, doğru söylemektir.

Bu durumda insanoğlu, doğasında var olan, yaratılışta fıtratına kopyalanan doğruluk, sözünde durur olma, paylaşmacı özelliklerini, verdiği sadaka ile tasdik etmiş, doğasına uygun olanı yapmakla, yaratanına karşı vefalı olduğunu göstermiş oluyor.

Sadaka eylemi, kişinin samimiyetinin, kulluğunun, emanete bağlılığının bir belgesi, bir tasdik mührü yerine geçiyor.

Zamanla ve bilmezlerin kullanımıyla bu muhteşem Kur'ânî kavramlar, nasıl da özünden saptırılıyor!

“Sadakaların bereketlenip, artmasını”, hemen maddî anlamda düşünmeyelim. Kur'ân'ı, ahiret kavramını göz ardı ederek anlamaya çalışmayalım. İnsanın sadece maddî bir varlık olmadığını unutmayalım. Verdiğimiz on liranın hemen yüz lira olacağı hayaline kapılmayalım. Sonra ayeti bir daha okuyup düşünelim ve yaşadıklarımızla testini yapalım. Verilen sadakalar, yani yapılan iyilikler, yani paylaştığımız her ne ise, gönüllerin fethini sağlamıyor mu? Dostlukları, sevenleri çoğaltmıyor mu? Yaşadığımız hayatı mutlulukla, huzurla doldurmuyor mu? Ebedî hayatta da, tarifsiz bir karşılık, büyük bir ödül beklemiyor mu?

Kurtuluş rehberimize kulak verelim:

“Allah'a güzel bir borç verenlere gelince, bu onlara kat kat fazlasıyla geri dönecek ve tarifsiz güzellikte bir ödül onları bekleyecek.” (Hadid:57/18)

Yüce Rabb'im, paylaştıklarımızı kendisine verilen bir borç olarak kabul ediyor. Karşılığını yine kendisi takdir etmiş: TARİF EDİLEMİYECEK GÜZELLİKTE BİR ÖDÜL…

Cimrilik etmeyelim, kendimizi ateşe atmayalım, doğru ve güzeli yapmaktan kaçınmayalım, şeytan ve dostlarının sözlerine uymayalım, aklımız ve kalbimiz iyice tatmin olsun diye, müjdelerini, vaadlerini tekrar tekrar sıralıyor Yüce Rabb'im:

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak veren ve her başakta yüz tane bulunan tohuma benzer. Allah dilediğine kat kat verir. Allah bağışıyla sınırsızdır, her şeyi tarifsiz bilendir.” (Bakara: 2/261)

“Mallarını gece gündüz; gizli ve açık Allah'ın tavsiye ettiği şekilde harcayanlar var ya, onların Rableri katında ödülleri vardır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olacak değillerdir.” (Bakara: 2/274)

Büyük ödüle ulaşacağımıza canı gönülden inanıyor, güveniyor; şu anda, paylaşma sırasında bu ödüle kavuştuğumuza tanık oluyoruz Allah'ım. Yaptığımız hayrın hemen akabinde duyduğumuz haz, iç huzur ve mutluluk bunun ispatı Yüce Rabb'im. Kuşku duyanlar yavrusunu ağzıyla besleyen bir kuşu seyretsin. Yediklerini iştahla bitiren çocuğuna kendi hakkını veren bir annenin yüzündeki mutluluğu gözlemlesin.

Kendisi sonsuz bağış sahibi, Rahman ve Rahim Yüce Rabb'im, biz kulları da bu bağışların sevincini, hazzını tatsın diye SADAKAyı bir ödül olarak vermiş. Yeter ki bizler bunun kıymetini bilelim. Paylaşmayı gönülden yapalım. Hayırlarımızda içtenlik olsun. Biraz gayret, alın teri, emek; sevdiğimizden, beğendiğimizden feda edebildiğimiz olsun. Zaten zoraki, adet yerini bulsun, gösteriş ve reklâm türü yapılan harcamalar: “Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir yardımdan daha hayırlıdır.” (Bakara: 2/263) ayetiyle reddediliyor.

Paylaşmanın bu güzelliklerini göremeyen, o hazzı yaşamaktan nasibi olmayanlar, bu yüzden verenleri de anlamsızca eleştirmekte hattâ daha ileri gidip alay etmekteler.

Kur'ân'ın onlara da bir cevabı var:

“Sadakalar hususunda gönülden veren müminleri çekiştiren ve güçlerinin yettiğinden başkasını bulamayanlarla alay edenler yok mu, işte asıl Allah onlarla alay etmiştir. Onlar için acı bir azap vardır.” (Tevbe: 9/79)

Onlarcası arasında birkaç tanesini zikrettiğimiz ayetlerin ışığında, sadaka konusunda ne mi yapmalıyız:

1-Varsın komşumuz bizi görmezden gelsin, biz ona inatla selâm vermeye devam edelim. Kapısını çalıp birinci gün memleket ürünü bir küçük paket, ikinci gün evin küçüğü için bir öykü kitabı verelim. Üçüncü gün olmazsa, dördüncü gün elindeki yemek tabağıyla gülen bir yüz kapınızı çalacak.

2-Bizi unutmaya çalışan eski dostlarımızı ısrarla aramaya, sormaya çalışalım.

3-Mümin kardeşimize tebessüm etmenin de bir sadaka olduğunu hatırlayalım.

4-“O, kendisine vahyedilenler konusunda cimri değildir.” (Tekvir: 81/24) ayetinde, sevgili Peygamberimizin, Allah'tan aldıklarını cömertçe insanlığa aktardığı vurgulanıyor. Bildiklerini paylaşmakta cimri davranan, dini bile geçim kaynağı yapan, az buçuk bilgisiyle caka satan, meslektaşlarından bilgi ve deneyimlerini gizleyen, yemek tarifini bile vermekten çekinen, kişiyi parası puluyla ölçenlerden olmayalım.

5-“Çevremde yoksul mu var?” demeyecek, onurundan ve utancından düştüğü çaresizliği gizleyen nice muhtaçların varlığını unutmayacağız, arayıp bulacağız.

6- Kırkta bir, yüzde iki buçuk hesaplarıyla, kendine uygun fetva aramalarla uğraşmayacak; paylaşmadan duyduğumuz hazza, yapıp ettiklerimizle vicdanımız rahatladı mı, ona bakacağız.

7-Hangi tür yardıma gücümüz yetiyorsa onu Gazze'den esirgemeyelim. Birinci Mavi Marmara'da bulunamadıysak, sonrakilerde bulunmaya çalışalım. Bu uğurdaki bütün çalışmaları övgüyle karşılayıp, işi hafife alanlardan, “ama” diyenlerden, kusur bulanlardan olmayalım.

8-Somali!.. Ah Somali!.. Vah Somali!..

Vicdanların uyanması için 30 bin evlâdın mı ölmeliydi?

İnsanlığımızın hatırlanması için, biri sırtında, biri kucağında, üçü ardındaki yavrularıyla “Belki kurtulurum umuduyla” çıplak ayak çölleri aşmaya çalışan anneleri ekranlarda görmemiz mi gerekirdi?

Kardeşliğin akla gelmesi için, o siyah derilerin kemiklere yapışması, bir kuru ekmeğin, çamurlu bir teneke suyun bulunmaz bir nimete mi dönüşmesi lâzımdı?

Ah Somali!.. Vah Somali!..

Büyüklüğüyle övündükleri, senin ve tüm mazlumların hakkı olan ümmetin kamu zenginlikleriyle yaptırdıkları gökdelenlerde keyf süren Dubaili KARUNLAR, ne zaman duyacak sesini?

Dinleri, dilleri, Kitapları bir, renkleri, iklimleri bölgeleri bir ülkelerin acımasız, gaddar yöneticileri; birbirlerini ve kendi halkını vurmak için, milyar dolarlarını silâhlara yatıran, dostunu düşmanını ayıramayan zavallılar, ne zaman fark edecek seni?

Tüm kusurlarına rağmen, vicdanlarını uyandırdığın, yardım duygularını şaha kaldırdığın, son zamanlardaki en büyük güzelliği göstermeye sebep olduğun, elinden gelen her türlü yardımıyla sana koşan milletimin ağladığı SOMALİ! Paylaşmamız bitmeyecek, kardeşliğimiz devam edecek!..

9-Bir Kadir gecesinde inmeye başlayan, Sevgili Önderimizin bize ulaştırdığı, insanlığın Kurtuluş Rehberini, her zaman, her yerde, her şartta, herkesle paylaşmaya gayret edeceğiz. Görmezlere ışık, duymazlara nida, taşlaşmış yüreklere deva olan İLÂHÎ KELÂMDAN onları mahrum bırakmayacağız.

10-Hâsıl-ı kelâm, emeğini, bilgisini, kesesini, sevgisini, tebessümünü, sofrasını, inancını, umudunu, mutluluğunu coşkuyla paylaşanlardan olacağız.

PAYLAŞMANIN, SADAKANIN VERDİĞİ BEREKETİ BAŞKA YERDE BULAN VARSA BİZE DE SÖYLESİN!..

Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : ZERRİN    05.01.2012
Yorum : Ülkemizde yapılan yardımları eleştirenlerin, hayırla yardımla ilgisi olmayanlar olduğunu biliyoruz. Dubaili zenginler örneği çok isabetli. Zaten dünya müslümanları "komşusu açken tok yatılamaz." anlayışına sahip olsalardı SOMALİLER olmazdı. Saygılarımla.

 
Mekkenin fethinden çıkara... - Sayı 96
“Zulmedenlere meyle... - Sayı 78
Şaşkın insan... - Sayı 76
Kur'ân'la Kur'ân... - Sayı 75
Tüm Yazıları

Gelecek sayı konusu (100): Kardelen'in Muhasebesi


Son Eklenen Yorumlardan
 Merhaba. İyi akşamlar. Anna yurdumuz Kardeş Türkiye Cümhuriyetinin Bilecik şehrinde yayınlanan "Kard... Kənan AYDINOĞLU

 Allah...... ...

 Allah dualarını kabul etsin. İki cihanda aziz ol. Selâmlar.... Ali ERDAL

 Allah kaleminize kelamınıza kuvvet versin hocam baki selam.... Faruk Aktı

 Mənə göstərdiyiniz diqqətə görə təşəkkür edir, sevgi və... Rafiq Oday


Batı’nın Pompei’sinin günlerini andırmasının sebepleri Osmanlı Devleti’ni çökerten “metal yorgunluğu”nun ilk safhası değil midir?
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Tevhid
"Tek"
Allaha inanıyoruz!
Ön söz, öz söz, s(öz)-II
Malcolm bir kere "Allah" derse...
"Tek"
Keşik çəkir
Ön söz, öz söz, s(öz)-II
Yoxdan var eyləmisən bu dünyan
Veliler ordusundan


Yavuz Sert - Röportaj - Bir Müslü...
Ali Erdal - "Tek"
Kadir Bayrak - Veliler ordusundan
Sinan Ayhan - Malcolm bir kere "Al...
Sinan Ayhan - "Göklerle temasa geç...
Sinan Ayhan - Kıyas ve gidişat
Sinan Ayhan - Tapdukun kapısında B...
Necip Fazıl Kısakürek - Tevhid
Necip Fazıl Kısakürek - İtikad ve İman
Bedran Yoldaş - İşte biz böyleyiz
Mustafa Kınıkoğlu - "O"
Fatma Pekşen - Çıtırtı - Ev yerleşi...
Ahmet Mahir Pekşen - Esmâ-ül Hüsnâ
Dergi Editörü - Allaha inanıyoruz!
Site Editörü - Doksan dokuzun berek...
Gönüldaş - Hem affet
Necdet Uçak - Omzumuzdaki melekler
Necdet Uçak - Kurân dağa inseydi
M. Nihat Malkoç - Buz tutmuş karanfill...
Hızır İrfan Önder - Şiire dair
Hızır İrfan Önder - Karabağ
Ayhan Aslan - Öfkezede
Mehmet Balcı - İnsan name
Mehmet Balcı - Köylüyüz
Muhsin Hamdi Alkış - Deliller
Kubilay Ertekin - İbâdetsiz inanç düşm...
Halis Arlıoğlu - Vefa
Ahmet Değirmenci - Keşmekeş
Oğuz Askan Kocagöz - Kıyam
Kürsü Kainatın Efendisi - “İmam-ı Kastalanîden...
Murat Yaramaz - Belgesel
Murat Yaramaz - Mâlik
Murat Yaramaz - Seni saymazsak
Kenan Aydınoğlu - Yoxdan var eylə...
Işın Erenoğlu Üstündağ - Tasavvuf
Rafiq Oday - Keşik çəkir
Rafiq Oday - Gözəl, nə ...
Ferhat Nitin - Fehrarengiz şeyler
Harun Ekici - Ekim
Hakan Karahan - Yunus Emre
Mehmet izzet Gülenler - Ön söz, öz söz, s(öz...
İsmail Güçtaş - Tertemiz
İsmail Güçtaş - Eşyanın dilinden red...
Recep Şen - Denizin şiiri
İlahə İmanova - Qıskanıram
Figen Ketenci Evren - Trakya kızı / Istıra...
Mevlüt Yavuz - Ayıramazlar
İbrahim İlyaslı - Məni bu qə...
Erkan Karakaya - Beni bul...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 5326553
 Bugün : 1071
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 462092
 Bugün : 28
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 110
 99. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 7
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 13
Son Güncellenme: 16 Ocak 2019
Künye | Abonelik | İletişim