Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     1837 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Marcellus Clay’den, Mazlum Boksör’e Bir Varoluş Hikâyesi
Av. Mustafa Büyükgüner

  Sayı: 89 - Temmuz / Eylül 2016

Bir nesil onu, sabaha karşı yayınlanan müsabakalarını, bir millî görevmiş gibi uyumayarak veya o saatte kalkıp televizyonun başına geçerek izleyip de tanıdı; bu döneme yetişemeyen bizim neslimiz ise ev içinde anlatılan aile hatıralarından veya eş dost sohbetlerinden… Anne ve babamın bir boks maçı için o saatlerde kalkmalarına ve aradan geçen onca yıla rağmen hâlâ bunu heyecanla anlatmalarına bir anlam verememiştim. Ben de uzun bir süredir boks izleyicisi olmama rağmen maçlar geç saatlerde yayınlandığı için çoğunlukla bunları canlı izlemek yerine, maçların tekrarları ile yetiniyordum. Bu ilginin bir heves ve belki de kişisel, bölgesel bir merak olduğunu düşünüyordum. Tâ ki, mazlum boksörümüz vefat edip de gazetelerde onunla ilgili yazılan herkesin benzer hikâyelerini okuyana kadar. Peki, bu ilgi nereden geliyordu?

Hiç şüphesiz onu “Cassius Marcellus Clay” iken “Mazlum Boksör” yapan fikri hissetmişti milletimiz, belki de bilmeden bilmişti. Mazlum boksörün dünya şampiyonu olduktan sonra Müslüman olmasında romantik bir hava yakalamıştı belki de.

Yazılanlardan öğrendiğimiz kadarıyla henüz dünya şampiyonu olmadan önce dönemin etkili Müslüman aktivistlerinden Malcolm X ile görüşmeye başlamış ve bunun etkisi ile Müslüman olmaya karar vermişti. Bunu açıklama yöntemi ve açıklamanın zamanlaması, mazlum boksörümüzün aksiyoncu yanını da göstermekte. 22 yaşında dünya şampiyonu olduğunda sadece Amerikan sistemine entegre olsa ve bu sisteme uygun hareket etse, ömrü çok büyük maddi imkânlarla geçecek ve hayatı da bambaşka bir hikâye olacak mazlum boksörümüz, herkesin gözü kendi üzerindeyken hem de kameraların karşısına geçerek Müslüman olduğunu ilân ediyor. Kureyş’in ileri gelenlerinin “Ne istiyorsan sana onu verelim, kral olmak istiyorsan kral yapalım, zenginlik istiyorsan zenginlik verelim” tekliflerine “Bir elime güneşi diğer elime ayı verseniz bu davamdan vazgeçmem” diyen Sevgililer Sevgilisinin has ismini kendisine isim olarak seçen mazlum boksör, bu aksiyoncu tavra yaraşır bir şekilde, Müslüman olduğunu açıkladıktan sonra, Amerikan elitlerinin özür dile (ve yuvana geri dön) tekliflerine “Neyin özrünü dileyeceğim, elinizden geleni ardınıza koymayın” cevabı ile de, tavrını açıkça belli ediyor.

Sonrasını yine hakkında yazılan yazılardan biliyorsunuz… Vietnam Savaşı bahane edilerek askere çağrıldığında savaşmayı reddetmesi üzerine, boks lisansı iptal ediliyor, pasaportu elinden alınarak bütün bir ülke âdetâ mazlum boksörümüz için bir açık cezaevine çevriliyor.

Vietnam’da savaşmak istememesini ve bunu “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar, neden onlarla savaşayım” diyerek açıklamasını nereye koymalıyız? Bahane mi, yoksa İslâmî bir tepki mi?.. Yaşadığı yıllarda siyahlar üzerindeki Amerikan baskısı, ırkçı tavırlar ve özellikle Müslümanlara duyulan tepkiler, ayrıca kendisine rol model olarak seçtiği Malcolm X’in hayatı bunda etkili olmuş mudur? Aslında bunların hepsinin mazlum boksörümüzü etkilediğini düşünmeliyiz ve her şeye rağmen bu savaşı bir “Cihad” olarak görmediğini kabul etmeliyiz. Bu tavrında da mazlum boksörümüzün şahsında yine İslâmî nefesin üflediği aksiyoncu bir tavır ile karşılaşmıyor muyuz…

Onun bu hiç yılmayan ve mücadele üzerine kurulu karakterini rakipleriyle yaptığı müsabakalarda da görüyoruz.

Yeniden lisansını elde ettikten sonra ilk iş olarak kaybettiği unvanını, yani dünya şampiyonluğunu kazanmak için en güçlü rakiplerle karşılaşmaya başladı. 1970’de yeniden ringlere döndükten sadece üç yıl sonra 1973 yılında, dönemin en ünlü boksörlerinden ikisini de ard arda nakavtla yenerek yine şampiyon olmayı başardı. Aslında bu hikâyenin başı 1971 yılında kötü başlamıştı. Jo Frazier ile yaptığı maçı kaybederek profesyonel hayatındaki ilk yenilgisini alan mazlum boksör, yılmamış ancak hemen ardından bu sefer de Ken Norton ile karşılaşmış ve kırılan çenesiyle birlikte maçı da kaybetmişti. Boks camiasında bu yenilgilerden sonra bir daha şampiyon olamayacağı yönündeki görüşler ağırlık kazanırken, azmini hiç kaybetmemiş ve 73’te hem mağlup olduğu Frazier’i hem de unvan maçında George Foreman’ı nakavt ederek yeniden şampiyon olmuştu.

Milletin mazlum boksörü izleyebilmek için gecenin ilerleyen saatlerinde kalkması, o saatlerde televizyonu olanların evlerine misafir alması ve ihtiyarların onun maçlarından önce dualar okumasında onun İslâm’a olan bu pazarlıksız bakışının payı da var mıdır?.. Mazlum boksörümüz bir yandan ringde rakiplerini devirirken diğer yandan da İslâm coğrafyasına mesajlar vermekte ve İslâm’a olan bağlılığını her seferinde göstermekteydi. Spor hayatının son dönemlerinde bağımsızlıklarını kazanan pek çok Müslüman ülkeye ziyaretlerde bulundu. Bu ülkelerin istiklâl mücadelelerini desteklediğini her platformda söylemekten çekinmedi. Ringi rakiplerine dar ettiği gibi, Müslümanlar’a bu dünyayı genişletmeyi kendisine görev bildi.

Yine ölümü vesilesiyle internette yayınlanan eski bir program kaydında muhabirin sorduğu “Gittiğin yerlerde saldırıya uğrayacağından korkmuyor musun, koruman var mı?” gibi sorulara açık bir yüreklilikle “Beni melekler koruyor” dediğini hepimiz izledik.

Kendisinden geriye kalan en meşhur sözlerinden birisi “Allah’tan zenginlik istedim bana İslâm’ı verdi.” oldu ve geniş Müslüman kitleler onu bu sözle hatırladı.

Batının istediği bir hayat yaşasa, muhakkak ismi manşetlerden ve panolardan inmeyecek olan mazlum boksörümüz, boksta o kadar iyiydi ki, batı entelijansı onu yok sayamadı, ancak kamuoyunda kerhen gözükmesine müsaade edecek önlemleri de almaktan geri durmadı. Hollywood’un meşhur caddesine ismi bir yıldız içerisinde işleneceği vakit, “Benim ismim Allah Resulü’nün ismidir bu sebeple ayaklar altına alınmasına müsaade etmem” dedi ve Allah Resulü’nün ismini ayağa düşürmedi…

Allah Resulü’nün has ismini aşikâr söylememe ölçümüzden dolayı kendisine “Mazlum Boksör” sıfatını uygun gördük. Çünkü hayatı ve geriye bıraktıkları ile iyi bir Müslüman olduğuna şahadet edebileceğimiz mazlum boksörümüz, aksiyona geçince neler yapabileceğinden şüphemiz olmayan ümmetin, Kâinatın Efendisi’nin de bir hadiste belirttiği gibi her şeye rağmen bu dünyanın mazlumu olması yönünde ete ve kemiğe bürünmüş halidir. Millet biraz da onun için kendisini bu kadar sevmiştir.

Biz ondan razıyız, Allah da razı olsun.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Aradığımız ruh... - Sayı 104
Aliya, Allahın arslanı... - Sayı 102
Kardelen...Yüz...... - Sayı 100
Onuncu gün... - Sayı 98
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (106): Mevlâna, Yunus etrafında Anadolu irfanı...

Son Eklenen Yorumlardan
 Umut mu, umutsuzluk mu; hayali süsleyen güneş, her şeyi tutuşturmaya yeter; ama bir çiçek ki içte ve... Sinan AYHAN

  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya

 Sevgili Zafer, inceliğin ve yorumun için teşekkür ederim, "yıllar geçse de aramızdan, bu kalp seni u... Sinan AYHAN

 Amin... Okuyucu

 Maalesef bu virüsün aşısı da ilacı da Yok. Allah ıslah etsin... Ahmet Güney


ACIYORUM

Millet, Meclis’i seçiyor...

Meclis, millet namına kanun yapıyor...

Anayasa Mahkemesi de bu kanunları bozabiliyor...

 

Şimdi söyleyin:

Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin mi?

Hâkimiyet kayıt ve şartla mı milletin?

Hâkimiyet kayıtsız şartsız Anayasa Mahkemesi’nin mi?

Hâkimiyet kayıt ve şartla Anayasa Mahkemesi’nin mi?..

(Kardelen; 13; Mart 1997)

 

ACIYORUM

Bir takım kimselerin, yetkilerini aşarak, kanun dışı teşkilâtlar kurduğu ve kanun dışı faaliyetlerde bulunduğu artık kimsenin yok diyemeyeceği bir gerçek halinde ortaya çıktı.

Bunlar, başlangıçta en azından, kanunların kötülerle ve kötülükle mücadelede yetersiz kaldığını düşünüyor.

Böyle örgütlere karşı çıkanlar da, gizli ve kanun dışı teşkilât kurulacağına falan falan kanunlara ve filân filân mekanizmalara dayanarak şöyle şöyle mücadele mümkündür, demiyorlar...

 

Öyleyse...

Ya bu ülkede kanunlar ve işleyen mekanizma yetersizdir... Ya devleti idare edenler...

Bu işin (ya)sı, (ma)sı yok... Hem kanunlar ve işleyen mekanizma, hem idareciler yetersiz...

(Kardelen; 13; Mart 1997)
66
Maarif
Nasıl bir insan
İki kelime arasındaki boşluktan geçen ku
Çeyrek asır
Maariften eğitime
En tehlikeli virüs...
Benim 'Caparka'm: G?z? ?ekik Olmayan Bir
Sevgi
İnsanlar anlamaz beni
Zikir ve ?nemi


Ali Erdal - Nasıl bir insan
Ali Erdal - Büyük depremin öncül...
Kadir Bayrak - Filmin sonu
Sinan Ayhan - Türkü, Anadolu harcı...
Necip Fazıl Kısakürek - Maarif
Bedran Yoldaş - Paklanmak
Dergi Editörü - Çeyrek asır
Site Editörü - Maariften eğitime
Mehmet Hasret - Dost cemali
Necdet Uçak - İslâm gelince
Necdet Uçak - Geçer
Necdet Uçak - Değil
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - Her şey eğitimle baş...
Hızır İrfan Önder - Elem gazeli
Hızır İrfan Önder - Gafil olma
Ayhan Aslan - İhtiras
Olgun Albayrak - Münacaat
Mehmet Balcı - Kurban açıklaması
Mehmet Balcı - Kalmadı
Mehmet Balcı - Doluyum
Yusuf Karagözoğlu - Kazandıklarımızı kay...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara Bakış-105
Kubilay Ertekin - En tehlikeli virüs.....
Halis Arlıoğlu - Hasret ve hüsranla g...
Halis Arlıoğlu - Felek
Büşra Doğramacı - İnsanlığın maarif da...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Tedrisat
Murat Yaramaz - Mizah köşesi-105
Murat Yaramaz - Vesile
Murat Yaramaz - Bıçak
Murat Yaramaz - Eğilim
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Gülşen Ayhan - İki kelime arasındak...
Eyyub MEMMEDOV - Deniz boyu sevgim...
Mertali Mermer - İnsanlar anlamaz ben...
Cemal Karsavan - Kaşım değse kirpiğin...
İlkay Coşkun - Maarif meselemiz
İlkay Coşkun - Mülâkat-105
İlkay Coşkun - Vatanım
Turgut Yıldızan - İnsandan hazreti ins...
Turgut Yıldızan - Öğretmen olabilir mi...
Vildan Poyraz Coşkun - Eğitimde anne eli
Mehmet Şirin Aydemir - Keder kardelenleri
Çakmakçıoğlu - Hangi eğitim
Tuba Kanlıkama - Payitahtın sesi
Mustafa Kadir Atasoy - Göktaşı
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Edilen dualar
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Sevgi notumuz
İlknur Şimşek - 1453
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 7912773
 Bugün : 1969
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 516776
 Bugün : 46
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 56
 105. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 2 Mayıs 2020
Künye | Abonelik | İletişim