Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 27 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     420 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Parti mezarlığının yeni adayı
Haceloğlu

  Sayı: 95 -

Bugüne kadar ülkemizde 200’e yakın parti kurulmuş. Biri batmış, biri çıkmış. Kısa ömürlü sinekler… Demek ki hiç biri kendini millete kabul ettirememiş.

Parti, “bir fikir etrafında, aynı tavrı, tarzı ve metodu, ülke idaresinde hâkim kılmak için kurulmuş siyasî teşkilât” olduğuna göre… Şu anda da yeni parti arayışları devam ettiğine göre… Demek ki hiç biri, “etrafında toplanılacak bir fikir” sunamamış millete, bir buçuk asırdır. İçi boş teneke gibi tangırdayan partiler için tek akıbet, er veya geç, parti mezarlığını boylamak... Ölümcül hastanın, akıbetini beklemesi gibi… Partilerin hiç biri, bir “tezle” ortaya çıkmadı. Hepsi çeşitli çevrelere, anlayışlara ve inanışlara, daha çok da kendilerinden önceki partilere TEPKİ olarak kuruldu. Tepki sebebi ortadan kalkınca, kendileri de yok oldular. Çin atasözünün,“insanlar birbirini niçin öldürür ki, nasıl olsa herkes bir gün ölecek” dediği gibi zaten kapanacak partileri kapatma düşüncesizliği ve fikirsizliği de cabası…

CHP, bir asırlık partiyim diye şişinmesin. CHP mevzuu açılınca söylenecek çok. Ama meseleyi dağıtmayalım... Lâkin şu kadarını olsun söylemeliyiz: Kuruluşundan itibaren şu ana kadar millet desteği ile değil, başta devlet ve devletliler, devlet gibi kişiler olmak üzere birtakım güçlü çevrelerin destekleri ile ayakta kalabildi ve milletin reyi ile bir defa bile iktidar olamadı. Böyle bir parti, değil  caka satmak, yemeyip içmeyip  halinin  muhasebesini yapmalı.

Bahse değmez ama partiler ve akıbetlerini ifadede tezimizin haklılığını itiraza mahal bırakmayacak şekilde gösterecek bir örnek olduğu için, yakın zamana ait bir partiden söz etmek istiyorum… Partiyi kurmaya azmettireni ve onun ihanetini, yine meseleyi başka yöne kaydırmamak için bir kenara bırakarak…

Ak Parti’den istifa eden Kütahya milletvekili İdris Bal, 4 Kasım 2014'te “Demokratik Gelişim” adında bir parti kurdu. Kuruluşunun ilk haftasında, kuruluşundan 7 gün sonra “Mezarlık adayınız, hayırlı olsun” başlıklı bir yazı kaleme almış ve şöyle demiştim: “Bakın Bal’ın parti kurma sebebi neymiş: “Zaten hukuksuzluk, kural tanımamazlık, devlet gelenekleri ile oynama, kutuplaşma, yalan ve iftira terörü, silâhlı terör bizim varlık sebebimiz ve bu adımı atma sebebimizdir.”Yani biz fikir sahibi değiliz, tepkiden ibaretiz… Aynadaki görüntü… “Varlık sebebimiz” dediği arızalar olmasaydı, kurulmayacaktı… Arızalar giderilirse de… Bir varmış bir yokmuş... (…) sembolü, havaya kaldırılmış açık el… Bakın ne ifade ediyormuş: “Bu açık el, hem yolsuzluğa, hırsızlığa, yoksulluğa 'dur' derken hem de şeffaflığı ve selâmı temsil etmektedir.” Parti; cemiyeti bir fikir etrafında toplamak, o fikre inandırmak ve o fikri cemiyete hâkim kılmak gayesiyle kurulur. “Yolsuzluğa, hırsızlığa, yoksulluğa dur” demek için değil... Senin getireceğin fikir, zaten onları yok edecektir. Getireceğin fikrin içinde onlar, denizde ceviz kabuğu… Meselâ ‘ahlâklı bir millet ve cemiyet ideali’ dedikten sonra… Kötülüklere “dur” deme “girişimi”nin lâfı edilebilir mi? Karanlığa defol deme, ışık yak! Allah’tan başka hiçbir şey bâkî değil... Kötülükler, Allah’ın bir vesile halketmesi ile ortadan kalkarsa, yapılacak ilk seçimlere katılacağı iddia edilen “girişim”, girişim olarak kalacak.

Parti mezarlığının yeni adayı hayırlı olsun. Aslında bahsetmeye değmezdi. Fikirsizliğin acı ve gülünç haline işaret etmek istedik. “Zaten” olayların öne çıkardığı genel başkan ve kurucu bir avuç arkadaşı; “bal gibi”, yavaş yavaş kaybolup giden gemiden el sallayanlara benziyor…” (11.11.2014)

Öyle oldu, Sayın Bal, genel başkanı olduğu partiden istifa etti. Kendisi ve partisi, seçimlere bile giremeden, işin iyisi altı ayda çıkar, altı ay olmadan gemisinden el sallayarak kendisi de gemisi de kayboldu gitti. Bir varmış, bir yokmuş…

Şimdi yeni bir parti kuruldu; onun da ortaya koyduğu bir tez, bir fikir yok… (A) partisinin kırgınlarını, (B) partisinin kızgınlarını, (C) partisinin dargınlarını toplayacakmış… Partileri ile anlaşamayan küskünler demeti, bir araya gelince gül gibi geçinecekler… Ver elini iktidar… Yamalı bohça, iktidar olacak; “İYİ” mi?!.. 

Alacaklısı sıkıştırınca Nasrettin Hoca çözümü söylüyor: Şu yola çalı çırpı dizeceğim… Geçen koyunların yünleri takılacak çalılara… Onları satıp borcumu ödeyeceğim. Alacaklı bu olmayacak işe gülüyor. Hoca da diyor ki, “peşin parayı gördün, gülersin”… Şimdi siz; bir fikir söylemeden, çözüm düşünmeden seçim kazanmayı düşünen bu partiye; kırgınlardan, kızgınlardan, dargınlardan takılacak oylara bel bağlayan bu partiye; iktidar yolcusu gözüyle mi bakarsınız, başlıktaki cümleyi mi söylersiniz?


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henüz yorum bırakılmadı...
 
Parti mezarlığının yeni a... - Sayı 95
"KAHRAMAN"MIŞ...... - Sayı 93
Dua... - Sayı 88
Hâlâ mı, ... - Sayı 87
Tüm Yazıları

Gelecek sayı konusu (98): İNTERNET


Son Eklenen Yorumlardan
 Sevgili Sehrzad, kalbinin değer kattığı sıcacık yorumun, okuduğum günün en güzel hediyesi oldu. Varl... Işın Erenoğlu Üstündağ

 Sehrzad da derki; bir canlının hayatı, yaşamı anlamlandırmaya çalışması ve yüreğine sığmayan duygul... Sehrzad davudi

 En azından "doğru tarafta olmak" nasıl bir nizam köpürtür... "Geride kalıyor olmak" faslını konuşaca... Sinan AYHAN

 "Demek ki, zaten aslında ve lûgatta bir kavmin ruhunu dayadığı iman kaynağı mânasına gelen ve son za... Sinan AYHAN

 Hocam, kaleminize sağlık, işin ruhunu etraflıca veren, hoş bir yazı olmuş... Allah razı olsun... Güç... Sinan AYHAN


Nüfuz plânlaması diye bir şey tutturmuş gidiyorlar.
Ülkedeki kazalar, ihmaller ve terör sebebiyle ölenler hiç hesaba katılmıyor.
İnsanımızda bu ibret almamak, hükümetlerimizde bu beceriksizlik olduğu sürece bırakın planlamayı, nüfusu teşvik etmeleri gerekmez mi?
Yoksa bunca ölüme karşı bu tedbirsizlik, nüfuz planlamacılarının işi mi?
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Milliyetçilik
Doktor anne
Türk teşkilâtlanma kabiliyeti ve kapasit
Çamurdan kale
Türkün halelendiği ufuk, istikamet...
Gün gelir de, hayatı anlat derlerse
Milliyetçilik
Dergi fuarındaydık
Aydınlar üzerine
Türk teşkilâtlanma kabiliyeti ve kapasit


Yavuz Sert - Keyif verici cümlele...
Ali Erdal - Türk teşkilâtlanma k...
Kadir Bayrak - Ertuğrul Gazi
Sinan Ayhan - Türkün halelendiği u...
Sinan Ayhan - Arşetip: eşyaların b...
Necip Fazıl Kısakürek - Milliyetçilik
Bedran Yoldaş - Filistin
Fatma Pekşen - Fatmalar ve diğerler...
Ahmet Mahir Pekşen - Sarhoşun saygısı
Ahmet Mahir Pekşen - Sarmaşık günaydını
Dergi Editörü - Dergi fuarındaydık
Site Editörü - Kardelen IX. uluslar...
Mehmet Hasret - Körbaykuş
Gönüldaş - "Ümmetim kötüde itti...
Necdet Uçak - Uyku
Necdet Uçak - İmtihan
Mustafa Büyükgüner - Taşlar dile geldi
M. Nihat Malkoç - Kudüs terennümleri
Hızır İrfan Önder - Az-öz
Ayhan Aslan - Karikatür
Ayhan Aslan - Babam
Ahmet Çelebi - 15 Temmuz
Gelecek sayı konusu -
Vural Gündüz - Çamurdan kale
Muhsin Hamdi Alkış - Türk milletinde devl...
Kubilay Ertekin - Çıban başı
İbrahim Şaşma - Kudüs mektubu
Halis Arlıoğlu - İnanç ve milli irâde...
Halis Arlıoğlu - Can Azerbaycan
Erdem Özçelik - Doktor anne
Mahir Adıbeş - Şahit
Kürsü Kainatın Efendisi - Giyim
Murat Yaramaz - Vicdan
Murat Yaramaz - Belki
Murat Yaramaz - Tavsiye
Tamer Uysal - Aydınlar üzerine
Harun Ekici - Unutmak
Hakan Karahan - Mevlânâ
Zaman Yolcusu - İki soru
Konyalı - Bir anma gününden rö...
Enes Yeşil - Kıyamam
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 4720175
 Bugün : 819
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 445836
 Bugün : 21
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 100
 97. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
Son Güncellenme: 7 Ağustos 2018
Künye | Abonelik | İletişim