Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     479 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi

  Sayı: 104 -

25. TOPLANTI

Derginin yayın periyoduna uygun olarak gerçekleştirilen yazarlar toplantısının 25.si 18 Ocak 2020 tarihinde Bilecik’te yapıldı.

Toplantının takdim konuşmasında M. Kemal Karabıyık toplantılarda alınan kararlar ve bir araya gelinerek yapılan istişarelerin bereketi ile Kardelen’in her sayıda gelişmesini sağladığını belirtti.

Yapılan toplantıda Kardelen’in faaliyet gruplarının gözden geçirilmesi ve bu konuda her bir müessesenin sorumlusu tarafından rapor hazırlanarak bir sonraki toplantıda sunulması kararlaştırıldı.

Toplantı zamanı hazırlıkları tamamlanmak üzere olan 103.sayıyla ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra 104.sayı konusunun “DOĞU TÜRKİSTAN VE ÇİN ZULMÜ” olması kararlaştırıldı.

Dergi ile ilgili projelerin konuşulmasından sonra bir sonraki toplantının yeri ve tarihi belirlenerek toplantı sona erdirildi. 

“ASKIDA KARDELEN ABONELİĞİ” BAŞLADI

Kardelen Dergisi, askıda abonelik kampanyası başlattı. Dergimiz bu kampanyayı şu şekilde duyurdu; “Bir elin verdiğini, diğeri duymasın merhameti, edebi ve inceliğinin destanlık örneklerinden ve kültürümüzün şahane uygulamalarından ‘Askıda Ekmek’ten aldığımız ilhamla, ‘Askıda Kardelen Aboneliği’ kampanyası başlattık.”

Bu kampanyaya destek veren gönüldaşlar, öğrenci kardeşlerimizin Kardelen ile tanışmasına ve bir yıl boyunca Kardelen’e abone olmalarına vesile olacaklar. Bunun için 1 yıllık abone bedeli olan 30-TL’yi internet sitemizde bulunan banka hesabına yatırarak açıklama kısmına “askıda abonelik” için olduğunu belirtmek yeterli olacak. 

BASIN MASASI'nda Köroğlu anlatıldı

Bilecik Sakarya Gazetesi yazı işleri müdürü Mücahid Erdal’ın hazırlayıp sunduğu “Basın Masası” programına dergimizin sahibi edebiyatçı yazar Ali Erdal konuk oldu. Tarihimizde Bolu Beyi’ne karşı verdiği mücadelesi ile bilinen halk şairlerimizden Köroğlu’nu anlatan Erdal, keyifli bir söyleşiye imza attı.

Köroğlu’nun bir kişilikten öte bir ruhun adı olduğunu vurgulayan Erdal, “Köroğlu; Allah Resulünün ‘Haksızlık varsa elinle düzelt, ona gücün yetmiyorsa dilinle düzelt, ona da gücün yetmiyorsa kalbinden buğz et’ emrinin Türk Milleti tarafından destan ve hikâye şeklinde yorumudur.” dedi.

Erdal, Köroğlu’nu tanımanın Türk Milleti’ni tanımak bakımından çok önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Köroğlu'nu iyi tanıyan bir lider diğer milletleri de iyi tanır ve böylece olabilecek olayları önceden kestirir, tahmin eder. Eğer siz tarihinizi mazinizi kahramanlarınızı, mizacınızı, karakterinizi bilmiyorsanız başka milletlere nasıl davranacağınızı değil kendi milletinize nasıl davranacağınızı dahi bilemezsiniz. Onun için Köroğlu'nu tanımak Türk Milleti’ni tanımak bakımından çok önemlidir. Eğer başımızda Köroğlu’nu tanıyan bir lider varsa hiç korkumuz yoktur. Köroğlu’nu idrak edemeyen liderin Türk Milleti’nde karşılığı yoktur. Ne yaparsa yapsın kendisini milletine kabul ettiremeyecektir. Bu bütün Türklük âlemi için böyledir. Zira Köroğlu bütün Türkler’de vardır.

Köroğlu ile ilgili birçok hikâye var ve hepsinin ortak noktası haksızlığa isyandır. Köroğlu, milletin içindeki ruhu ortaya çıkarır. Köroğlu’nu anlamamış bir eğitim sistemi Türk tipini yetiştiremez, Köroğlu’nu anlamamış bir doktoru fedakâr olmaya zorlayamazsınız.” 

"KİTAP SÖYLEŞİSİ" programı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İlim ve Fikir Kulübü tarafından “Mübareze” kitap söyleşisi gerçekleştirildi. 6 Mart Cuma günü yapılan söyleşiye “Mübareze” kitabı yazarı Ali Erdal konuşmacı olarak katıldı.

Bilecik Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen program, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Abdullah Aydın’ın takdim konuşması ile başladı. Programda, Ali Erdal, öğrencilerin kitap ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Talep üzerine Üstâd Necip Fazıl Kısakürek ile tanışma hikâyesini de anlatan Erdal’ın söyleşisi ilgiyle takip edildi.

Katılımcılara Kardelen’in 103.sayısının hediye edildiği program, öğrencilere “Mübareze” kitabını da imzalayan Ali Erdal’a hediye takdimi ile sona erdi. 

25. Toplantı başkanı M. Kemal KARABIYIK'ın konuşması

Dergimizin yayın periyoduna uygun olarak 3 ayda bir gerçekleştirdiğimiz yazarlar toplantımızın 25.sini bugün inşallah burada icra edeceğiz. Yakından uzaktan gelen bütün gönüldaşlara hoş geldiniz diyerek toplantımızın ve alacağımız kararların hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim.

Evet, 25. Toplantıya ulaştık… Dile kolay 25… Üç ayda bir, her yıl dört toplantı… İlk toplantımızı 27 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da yapmışız. İkincisini Ankara Bağlum’da… Bilecik’te, Söğüt’te, geçen sefer Konya’da, hep büyüklerin huzurunda… Hatta bu toplantıların Balkanlarda, Kudüs’te yapılması da temenni edildi. Kim bilir belki bir gün… Bu toplantılarda alınan kararlar ve bir araya gelerek yaptığımız istişarelerin bereketi (Ali Hocamın geçen toplantıda söylediği gibi) Kardelen’in her sayıda pekleşe pekleşe gelişmesini sağladı.

Benim Kardelen ile olan tanışmam, üniversite yıllarında yaz tatillerinde Kadir ağabeyin bürosuna avukatlık işlerinin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için gelmem sayesinde oldu. İlk tanışmam 2008 yılıydı. Sonra 2009 yılında okul bittikten sonra stajımı yapmak üzere Kadir ağabeyin eski bürosunda çalışmaya başladığımda gerçek mânâda Kardelen’in içine girdim. O ilk zamanları hatırlıyorum; derginin her sayfası (önlü arkalı dört sayfa halinde) matbaadan basılıp büroya gelir, biz orada sayfaları düzene sokar, katlardık, zımba basar, sonra kapağı ile birlikte düzgün kesilip son şeklinin verilmesi için matbaaya geri gönderirdik. Çok meşakkatli bir işti daha o zamanlar. Ondan öncekileri ben bilmiyorum ama söylediklerinizden anladığım kadarıyla ne zorluklar… O günlerden bugünlere geldi Kardelen. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Geçenlerde çocuk gelişimi ile ilgili bir kitap okurken kitapta şöyle bir örnek vardı: daha yeni yürümeyi öğrenen bir çocukla birlikte gidilen piknikte, anne baba hemen bir ağacın arkasına saklansalar, çocuk geri dönüp baktığında anne ve babasını görmese ne olur? Her çocuğun tepkisi ufak farklılıklar gösterse de sonuç genellikle şu olur; çocuk yürümekten vazgeçer, sağına soluna bakınır, anasını babasını arar, onları göremezse ağlar. Davranışlarıyla çocuğun açık seçik verdiği mesaj şudur diyor kitabın yazarı; “elimden tutmayın, ama orada durun bana bakın, ben hem bağımsız hem de ait olmak istiyorum.”

Hepimiz hayatımızda hem bağımsız hem de ait olmak isteriz. Bir şeylere ait olmak… İlişkilerde ait olmak ve birey olmak arasındaki denge, yaşamın en temel olgularından biridir. İnsanoğlunun her ikisine de ihtiyacı vardır. Herkesin ait olduğu, kendisini yakın hissettiği parti, tarikat, kulüp, topluluk, dernek, vakıf gibi organizasyonlar vardır. Bizim için de kendimizi ait hissettiğimiz topluluğun en başında Kardelen geliyor.

Allah birliğimizi daim eylesin, Kardelen sayesinde hayırlı işlerde bulunmamızı nasip eylesin… 30. yılına girecek Kardelen’in nice 30 yıllar boyunca insanlığa faydalı olmasını nasip etsin. Herkesten Allah razı olsun…


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 105
Kardelenden haberler-105... - Sayı 105
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 104
Kardelenden haberler... - Sayı 104
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (106): Mevlâna, Yunus etrafında Anadolu irfanı...

Son Eklenen Yorumlardan
 Umut mu, umutsuzluk mu; hayali süsleyen güneş, her şeyi tutuşturmaya yeter; ama bir çiçek ki içte ve... Sinan AYHAN

  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya

 Sevgili Zafer, inceliğin ve yorumun için teşekkür ederim, "yıllar geçse de aramızdan, bu kalp seni u... Sinan AYHAN

 Amin... Okuyucu

 Maalesef bu virüsün aşısı da ilacı da Yok. Allah ıslah etsin... Ahmet Güney


Öğretmen ve öğrenciye “okul sigortası” hakkı verilmiş. Pek yerinde, artık disiplinsizlik yüzünden okutmak da, okumak da “risk unsuru” taşır oldu. 
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Maarif
Nasıl bir insan
İki kelime arasındaki boşluktan geçen ku
Çeyrek asır
Maariften eğitime
Zikir ve ?nemi
En tehlikeli virüs...
Benim 'Caparka'm: G?z? ?ekik Olmayan Bir
Sevgi
İnsanlar anlamaz beni


Ali Erdal - Nasıl bir insan
Ali Erdal - Büyük depremin öncül...
Kadir Bayrak - Filmin sonu
Sinan Ayhan - Türkü, Anadolu harcı...
Necip Fazıl Kısakürek - Maarif
Bedran Yoldaş - Paklanmak
Dergi Editörü - Çeyrek asır
Site Editörü - Maariften eğitime
Mehmet Hasret - Dost cemali
Necdet Uçak - İslâm gelince
Necdet Uçak - Geçer
Necdet Uçak - Değil
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - Her şey eğitimle baş...
Hızır İrfan Önder - Elem gazeli
Hızır İrfan Önder - Gafil olma
Ayhan Aslan - İhtiras
Olgun Albayrak - Münacaat
Mehmet Balcı - Kurban açıklaması
Mehmet Balcı - Kalmadı
Mehmet Balcı - Doluyum
Yusuf Karagözoğlu - Kazandıklarımızı kay...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara Bakış-105
Kubilay Ertekin - En tehlikeli virüs.....
Halis Arlıoğlu - Hasret ve hüsranla g...
Halis Arlıoğlu - Felek
Büşra Doğramacı - İnsanlığın maarif da...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Tedrisat
Murat Yaramaz - Mizah köşesi-105
Murat Yaramaz - Vesile
Murat Yaramaz - Bıçak
Murat Yaramaz - Eğilim
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Gülşen Ayhan - İki kelime arasındak...
Eyyub MEMMEDOV - Deniz boyu sevgim...
Mertali Mermer - İnsanlar anlamaz ben...
Cemal Karsavan - Kaşım değse kirpiğin...
İlkay Coşkun - Maarif meselemiz
İlkay Coşkun - Mülâkat-105
İlkay Coşkun - Vatanım
Turgut Yıldızan - İnsandan hazreti ins...
Turgut Yıldızan - Öğretmen olabilir mi...
Vildan Poyraz Coşkun - Eğitimde anne eli
Mehmet Şirin Aydemir - Keder kardelenleri
Çakmakçıoğlu - Hangi eğitim
Tuba Kanlıkama - Payitahtın sesi
Mustafa Kadir Atasoy - Göktaşı
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Edilen dualar
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Sevgi notumuz
İlknur Şimşek - 1453
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 7883496
 Bugün : 3119
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 516201
 Bugün : 28
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 63
 105. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 2 Mayıs 2020
Künye | Abonelik | İletişim