Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     996 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

İki kelime arasındaki boşluktan geçen kuşlar
Gülşen Ayhan

  Sayı: 105 -

\

“Bu oda hayal kırıklığından yapılmış, duvarları bu yüzden ses geçirmez değil; dışarısının bütün sesleri, komşuların telefonları, radyo sinyalleri, sinema salonlarında konuşulanlar, tiyatro hollerindekiler, hepsi bu ses geçiren duvarlardan içeriye doluşuyor.”\

R.Ö.

 

Takvimler sadece rakamsal bir kayıpla terk etmiyorlar asıldıkları duvarları, her yaprak zamana diş geçirmişliğinin kanıtı olarak üzerlerinde kırmızıdan çentiklerle birikiyor… Zaman, şimdiden sonra şifa olsun diye öpülmek üzere uzatılmış bir el gibi uzatır mı kendini ve zaman denilen şey saklanmak üzere koyna sokulabilir mi?

O gözleri takvimlerde kalmış kızı unutma! O’nun bir hüznü vardı ki feryat figan her gece yastığına dolardı, dünya toprağının ağalarıyla giriştiği savaşlarına, yalın bakış kuşanıp, yalın seslerle başlardı.

Kentin tüm soyluları toplanmış, dünyayı içeceklermiş, sonra gidip yırtılmış bir ayakkabının içine tüküreceklermiş, ayağın kabında, düşlerini düşmesin diye sıkıca bağcıklara bağlayan kızların ayak parmaklarının kurumayan teri varmış, koşmaktan kösülmüş bir at gibi nefes alıp verişlerinin sesi varmış.. Allah’ım; “bize yeni değil, eskimişliği onlara gözükmeyen ayakkabılar lütfet…” diyerek çıkıp gitti!

Asalet gidebilmekti, asalet bir gece yarısı, ansızın kimselere haber vermeden “O” kız gibi gidebilmekti. O demir parmaklı köprünün üzerinden bir taş gibi, bir beton gibi derin sulara atabilmekti kendini… O kızın hüznünü bir leke gibi yakanızda taşıyacaksınız bayım, kimyasal çözünürlüğü yüksek hiçbir deterjan çıkartamayacak o hüznü ve biz sizi o gün geldiğinde yüzlerinizden (d)eğil, sesinizden hiç değil, yakanızdan tanıyacağız! Her gece gözleri kan çanağına dökülen, döküldükçe inciden gerdanlık yapılası acılarını saklayıp avuçlarımızda cesaretimizi bileğleyeceğiz. O’nun cesedi bütün hesaplarınızı altüst edecek, bütün putlarınızı yerle yeksan edecek, rakamlarınızın, şirket odalarınızın, tahvil bonolarınızın, borsadaki paralarınızın, evlerinizde ve iş yerlerinizdeki koltuklarınızın üzerine taş olup yağacak... Allah’ın gülleri O’nun yakasını, O’nun hüznü sizin yakanızı bırakmayacak ve sende hazırla kendini bu büyük şölene, hazır ol, rahat olma… Kutsal sözler ardında çevrilen tüm dolaplar çekmecelerini nasıl olsa açmayacak mı? Adam olmak, ağzınızın kenarında biriken salyalarınızı gizlemekten öteye geçmezken her çağda,  bize iyi yürekliliğinizden bahsederken kullandığınız harf sayısı Ç harfinin çengelinde nasıl olsa sizi sallandırmayacak mı?

İlhami Çiçek denli giden “O” kız, bir satranç oyunları yazamadı belki ama gözsüz cenine göz, gök çizemeyen ressama gök çizdirdi, oradan aşağıya beton gibi çarpışıyla, çarpışıyla vücudunu sulara, çarpışıyla cansızlığını suratlarınıza ve çarpışıyla insanlığını fetvalarınıza, siz telaşlandınız, siz çürümüş etlerinizi saklamaya koşturdunuz, biz gül bahçesinin ortasında cesedimize sahip çıkarak onurlu bir yürüyüşün adımları için yeminlerimizi tazeledik. Sesli harflerimizi ses tellerimize bağlayarak kulaklarınıza kelimelerden örülmüş küpeler takarak, o küpeleri çekiştirip canınızı yakacak oğullarınızın ve kızlarınızın habersiz “hesabı–hesaplaşması” oluruz, öyle bir oluruz ki tüm “ol”lar avuçları patlayana kadar ellerimizden tutar, ellerini alnımıza götürür, ateşimiz düşer gözlerimiz bir daha açılır… Hattâ cesaret bir at gibi tüm hücrelerimize koşmaya başlar, köprü parmaklarından taşlar yağdırmak üzere üstünüze sularda kan kırmızı güllere dönüşürüz, böylece payınıza düşen ilmekleri boynunuza geçirmek üzere her durumda, dirilişimizi sağlama alır, dualarımızın omuzlarını birbirimize yaslayarak “bu da geçer ya hu” sözünde safları sıklaştırıp birleşiveririz…

Ve sırtımızda tuzdan kayalar yürütüşünüzün, sırtımızda ucu paslı delici âletlerle oyuklar açışınızın sebebi bizim iyiliğimizi düşündüğünüzden olmadığını herkesten önce şah damarınızdan yakın olan biliyor, VEBALLER, MAZERETLER… Kendi estetik(!) cümlelerinizle inşa ettiğiniz dünya ve öte taraf algılarınız kendi cehenneminiz olacak! Haberiniz yok!

Neyse bayım… Dünyanın başı çok ağrıyormuş, gidip biraz ağrı kesici kusup, dünyayı “rahatlatacağım”, kalem şahit olmaya nasıl olsa devam edecek. Ben şimdilik gideyim, vicdanları mezarlık kreasyoncularına satılık insanların (!) burun deliklerinde ve enselerinde hissedilen nefes olabilmek için alıp yanımıza (İlhami Çiçeğimizi), çiçek gibi göğsümüzde taşıdığımız hüzünlerimizi, şiirlerimizi, şiirlerce şarkılarımızı, sözcüğün uzun kavlinden tüm yönleri silme Mekke’ye çıkaran Pakdil’in Nuri’sini, damarlarımızı duamızı yani dualarımızı... alıp yanımıza biz gidelim artık, sizde bitin!!


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Gömlekten... - Sayı 107
Yazı renginde melodiler... - Sayı 106
İki kelime arasındaki boş... - Sayı 105
Tercih... - Sayı 104
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (108): Rahman ve Rahim Olan Allah'ın; "Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107) ve "İçinizden Allah'ın lütfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah'ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah'ta güzel bir örneklik vardır." (Ahzab, 21) buyurduğu Efendimiz'in (sav) söz davranış ve yaşayışlarında, örnekliğinde ve önderliğinde mânâsını bulan sünnet ve ehl-i sünnet müesseseleri...

Son Eklenen Yorumlardan
 Süper olmuş ... Aslanlar

 Bir kımıltının bir kenara süpürdüğü beden im, aklım fırtınalara göğüs gerdikten sonra var mı bir hük... Sinan AYHAN

 Bilimi bilmemek, ilimden dem almak duası ile...... Sinan AYHAN

 Evet, sayın Erdal Kurtuldu hocamızın yazdığı bu yazdığı bizzat Kardelen dergisinde okumuştum . Şimdi... Osman Cemal Kızılaslan

 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahşetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL


Öğretmen ve öğrenciye “okul sigortası” hakkı verilmiş. Pek yerinde, artık disiplinsizlik yüzünden okutmak da, okumak da “risk unsuru” taşır oldu. 
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Tek kelimeyle kurtuluş yolu
Büyük olmak mecburiyeti
YALÇIN TOPÇU İLE RÖPORTAJ -
Türkün kimliği
Eriklerde
Kımıltı
Dubalı dünya düzeni -IV-
Başyüce


Ali Erdal - Büyük olmak mecburiy...
Ali Erdal - Hayal mi?
Kadir Bayrak - Türk birliği üzerine...
Kadir Bayrak - İç hatlar
Sinan Ayhan - Meselenin ruhu
Sinan Ayhan - Şaire hüzün yakışır
Necip Fazıl Kısakürek - Tek kelimeyle kurtul...
Fatma Pekşen - Çay
Dergi Editörü - Birliğimizi daim eyl...
Site Editörü - Türkün kimliği
Mehmet Hasret - Düşüneceksin
Gönüldaş - Türk birliği
Acıyorum - Acıyorum
Necdet Uçak - Helâlleş
Necdet Uçak - Büyü çocuğum
Necdet Uçak - Ömür
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - İkindi rubaileri
Hızır İrfan Önder - Canımızsın Azerbayca...
Ayhan Aslan - Nedâmet
Ayhan Aslan - Çözüm
Olgun Albayrak - Türkü
Mehmet Balcı - Korona
Mehmet Balcı - Karabağım
Muhsin Hamdi Alkış - Çoklu birlik, çokluk...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 107
Kubilay Ertekin - Düşman içerde
Mesut İlkay Yanık - Osmaniyeli
Halis Arlıoğlu - İçi boşaltılmış mill...
Ahmet Değirmenci - YALÇIN TOPÇU İLE RÖP...
Ahmet Değirmenci - Nerede kaldı yağmurl...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Medya Sepeti
Murat Yaramaz - İsraf
Murat Yaramaz - Suç
Murat Yaramaz - Çelik
Mahmut Topbaşlı - Binip sevda atına
Erdal Kozankaya - İnsan ömrü de mevsim...
Mehmet Akif Bozkurt - Ben kim miyim?
Ferhat Nitin - Bir tufanda yolcu
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
İsmail Güçtaş - Mehmetim
İsmail Güçtaş - Cühelâ
Erkan Karakaya - Ne zaman
Gülşen Ayhan - Gömlekten
Mertali Mermer - Kımıltı
Cemal Karsavan - Aşk yandı ay bana gü...
İlkay Coşkun - Türk birliği ideali
Vildan Poyraz Coşkun - Daha dün gibi
Vildan Poyraz Coşkun - Zor günler
Erdal Kurtuldu - Cehâletin istilası
Gülzira Şaripova - Sahibine bırakılsın ...
Gennady (Henrikh) Gergardovich Dick - Parys gömlek
Özkan Aydoğan - Eriklerde
Rıdvan Yıldız - Hiç
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8520356
 Bugün : 2749
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 529598
 Bugün : 117
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 71
 107. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
Son Güncellenme: 21 Şubat 2021
Künye | Abonelik | İletişim