Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 27 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     1501 kez okundu.     2 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

Stratejide yapılan hata, taktikle düzelmez
Av. Özgür Alkan ALKIŞ

  Sayı: 78 - Ekim / Aralık 2013

Hükümetimiz son 5 yıldır daha yoğun bir biçimde Sn A. Davutoğlu'nun bir akademisyen iken kurguladığı ve 58., 59. ve 60. hükümetler döneminde baş danışman olarak 2009 yılından bu yana da icranın mesulü olarak yer aldığı bir teoriyi hayata geçirmeye çalışıyor.

Adı "stratejik derinlik". Özeti ülkemizin komşuları ve dünya ile ekonomik siyasal ve sosyal ilişkilerini geliştirerek barış adaları oluşturması ve kazan- kazan şeklinde özetlenebilecek bir neticeye ulaşılması. Bu stratejiye itiraz edebilecek mantık sahibi bir insan bulunamaz herhalde... Ancak geldiğimiz nokta Sn Başbakan'ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın'ın deyimiyle “itibarlı yalnızlık”.

Stratejimiz mi taktiğimiz mi hatalı?

Bunca çaba ve gözyaşından sonra neden bu noktaya geldik? Hatalı olan stratejimiz mi taktiğimiz mi?

Bu satırların yazarının da toplumun kahir ekseriyetinin de kanaati stratejide bir hatanın olmadığıdır. Dünyadaki bize hasım ülkelerin Türkiye'nin 100 yıl sonra geri dönüşünü istemeyeceği kendilerine tehdit olarak göreceği ve tüm girişimlerimizi akim kılmak için her türlü komplo içerisinde olacağı aşikâr ancak, bundan evvel kendimizi sorgulamamız lâzım değil mi?

Çok iyi stratejistlerin çok kötü taktisyenler olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Çok iyi bir futbolcunun iyi bir teknik direktör olamadığı veya çok iyi bir teknik direktörün berbat futbolcu olması gibi...

Kanaatimce dış politikamız, kifayetsiz ve liyakatsiz bir bürokrat mason ve monşer bir kesimin elinde yürütülen hatalı taktiklerle stratejisini de sorgulatır ve batırır bir eşiğe gelmiştir.

Sondan başa giderek misal verirsem:

•Mısır konusunda M. Mursi seçildiğinden bu yana çok parçalı Mısır halkının desteğini sağlayacak adımları atamadı. Bunun Mursi'den ve dış dünyadan kaynaklanan nedenleri vardı. Mısır ekonomisinin silahlı kuvvetler ağırlıklı çoklukla liyakatsiz yönetilen şirketlerin elinde olması, işsizlik, enflasyon, derin yoksulluk gibi. 9 ayda da bu sorunları çözmesi beklenemezdi ancak hiç olmazsa ekonomiyi odağına koyarak ülke içi dengeleri sağlama gayretinde olabilir Türkiye olarak biz de onlara destek olabilirdik.

Ancak bu yapılmadı, gereksiz gerginlik üreten yasa ve anayasa kavgalarına girildi.

•Diyelim ki tüm bunlara engel olunamadı. Aylarca Tahrir Meydanı’nda Mursi karşıtı gösteriler sürdü. Ülkemiz Mursi'nin bağıra bağıra gelen müdahaleyi önleyebilmesi için yapıcı girişimler ve uluslarası desteği o zaman arayabilirdi. Bu da yapılmadı. (Bu satırlar yazılır iken Sn Hakan Fidan'ın darbeden hemen önce Muhammed Mursi ile görüşüp ikaz ettiği bilgisi ajanslara düştü ancak bu girişimin çok geç ve çok zayıf olduğunu ifade etmeli)

•İsrail ABD Suud Bahreyn Rusya ve İİT teşkilâtında yer alan ülkelerin hemen hepsi anti Mursi darbeyi destekleyeceğini belli etmiş ve ordu Tahrir Meydanı’ndaki gösterileri bahane ederek Mursi'ye uzlaşma için süre vermiş iken Sn Davutoğlu'nun yapması gereken Mursi'yi ülkemizde 27 Nisan muhtırasının önlenmesinde olduğu gibi acilen seçim resti çekmeye ikna etmekti.

•Bu yapılmadığı gibi birilerinin tuzağına düşüp Mursi'yi elindeki kozları doğru değerlendirmeksizin kazanamayacağı bir savaşa soktular. Oysa ki bir büyük devlet asla desteklediği lideri bu zillete düşürmemeliydi.

•Haydi bu hata da yapıldı diyelim. Mursi kışlada göz altında iken ve R. Adeviye meydanında milyonlarca kardeşimizin anti-darbe gösterileri sürerken Türkiye o aşamada devreye girip Mursi'ye seçime iştirak şartlı bir teklif sunulmasını sağlayabilirdi. Kamuoyu baskısıyla dünyada bu plâna karşı çıkabilecek tek bir devlet yok idi.

Yapılacak ilk seçimde de Mursi'nin bu mağduriyetinin seçim sandığına yansıması ve halktan aldığı güçle de tüm darbecileri bertaraf etmesi mümkün olabilirdi. Bu da yapılmadı. Onbinlerce inanmış saf müslüman silâhsız ve korumasız biçimde baltacılar keskin nişancılar ve 50 yıldır Mısır’ın kanını emmiş ordu güçlerinin insafına bırakıldı.

Büyük devlete yakışan imkânlar ve araçlar ve şartları son derece akıllıca tartıp evveliyette çizdiği stratejiye göre çok alternatifli taktikler oluşturmaktır. Darbenin arkasında Suud rejiminin olduğu bunun ABD ve İsrail’in teknik ve istihbarat desteğini alacağını bizim MIT ve dış işlerimiz önceden haber alıp alternatif taktik geliştiremiyor iseler stratejik derinlik iddiasının bir anlamı ve ağırlığı kalır mı? Müttefiki ABD Suudi Arabistan ve İsrailin darbe plânladığını sayın başbakan darbeden sonra mı öğrenmeliydi? Milli güvenlik kurumlarımız ne iş yapar? Yoksa sureti haktan mı görünmektir tüm gayeleri?

Türkiye'nin Mısır hususunda dış politika taktiklerinin ne olduğunu çözme imkânı olan var mı? Daha da acısı bir taktiğimiz olduğunu söyleyebilecek var mı ?

Taktiğimiz yok ise, strateji yürütme imkân ve kabiliyetimiz zaten akim demektir. Bu durumun ise maalesef malik olmadığı bir güçle mahallede nara atan sahte kabadayıdan farkı kalmadığı gibi, şehit düşen binlerce mısırlı kardeşimizin akıbetinde mesuliyetimiz olduğu sonucunu doğurmaz mı?

Büyük ülke Türkiye ya söylediğini yapar ya da yapamayacağını söylemez. Hattızatında, yapabilen söylemez, söyleyen yapamaz.

Dost acı söyler. Böyle günde söylenende değil asıl söylenmeyende vebal vardır. Silkelenip kendimize gelmemiz için sözün ağırı gerek.

Kendi kendimize propaganda yapmaktan vazgeçip, liyakatsiz ve kifayetsiz ellerden acilen kurtulup strateji ile taktiği birbirinden ayırıp, stratejik hedeflere hangi taktiklerle gideceğimizi ve bunun araç ve imkanlarını oluşturan bir yapıyı kurmamız gerek.

Strateji ve taktiği ayırma maksadımız da, stratejiyi kuran akılın idaresinin monşer ve kökü dışarda taktik yürütücülerinin elinde olmasıdır. Malumunuz diplomat olmanın ve hatta mitte üst düzey görev almanın yazılı olmayan şartı mason olmak ve bu şer odağından ittihat terakkiden bu yana hayır beklemek çölde yağmur beklemek gibidir.

Ergenekon ergenekonu gizledi. Yani asıl gladioyu gizledi ve İtalya’daki gibi mason localarına baskın göremedik. Devletin tüm kurumlarına sızmış canavarın kollarıyla uğraşırken gövdesinin devleti sardığını göremedik. İzmir'de görülmekte olan casusluk davası buzdağının görünen bir yüzüdür ki bürokrasiyi hallaç pamuğu gibi atıp, yeni bir enderun kurmamız gerek.

Nasıl ki ulu hakan Abdülhamit Han’ı hal ettilerse aynı oyunu Erdoğan ve Davutoğlu için de oynuyorlar.

Stratejiyi kuranlara da bu noktai nazarı keşfedememekten bir hata payı düşüyor. Ancak ana gayeye yani doğru stratejiye giden istikamet üzere olanları rahmet nazarıyla eleştirmek başka, o stratejiyi boğma maksadında olanlara payanda olmak başka.

Büyük devlet olma ana stratejisini uygulayabilmek için tüm unsur ve araçlarıyla hazır olmak doğru hedeflere doğru yollardan gitmek gerek.

Üstadın ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz dediği gibi..

Anlayabilmek için, bugün ağlayalım ki çocuklarımız ağlamasın.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : özgür    23.11.2013
Yorum : Teşekkürler sinan kardeşim TEfekkür kardeşliği ne kadar kıymetli eline sağlık senin de. Tefekkürü her strateji ve aksiyonun temeline koyduğumuzda reaksiyoner değil aksiyoner olacağımız da aşikar.
Ekleyen : Sinan AYHAN    14.11.2013
Yorum : Çerçeve, bulunan çerçeve yanlış olduğu içindir ki atılan her adım, dağ sıkletinde olsa bile, ancak mercimek tanesi kadar bir etki bırakıyor yeryüzünde... Reaksiyona dönük hamlelere sıkışıp kalıyoruz... Nefes almak için başı dik tutmalı, ufukları kollamalı; toprağın altına gömülen kafa "devekuşu tohumu" değil en nihayet... Çerçeveyi düzeltmeden, tez olan aksiyon çatılamaz; bugün "anadolu kıtası" büyüklüğünde bir çerçeve eksik dünyada... Sevgili Özgür, kalem nakışın rüzgâr olmuş, çevreyi sarmış; eline sağlık ve teşekkür...

 
15 Temmuz Kahramanlığını ... - Sayı 93
Ne Fa Ka, Bedenini Arayan... - Sayı 92
İsmiyle müsemma Kardelen’... - Sayı 85
Stratejide yapılan hata, ... - Sayı 78
Tüm Yazıları

Gelecek sayı konusu (97): Bu sene 737.si yapılacak Ertuğrul Gazi İhtifali'nden hareketle TÜRK TEŞKİLÂTLANMA KABİLİYETİ...


Son Eklenen Yorumlardan
 Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.O güzel yerler de bir gün sevdiklerimizle buluşacağız... ... BİRSEN YURTSEVER

 necdet amcacıgım.emeğinize kaleminize sağlık... BİRSEN YURTSEVER

 cox mənalı bir şerdir. cox sağ olun. her birinize teşekkür edirəm. ... ruslan

 Məhəbbətsiz ömür sürən kimsədən-Bir aşiqin məzar daşı yaxşıdır.... Ulduz Qəzvini

 Güzel yorumlarla, günüme güneş olan herkese, çok teşekkür ederim. Ne mutlu ki, okuyanlar, mısralara... Işın Erenoğlu Üstündağ


Sanatımızın, özellikle şiirimizin şu andaki seviyesini güneş ışığının yokluğuna mı, yoksa ondan gelen ışığın yansımasını engelleyip, bizi suni bir güneş tutulmasıyla karşı karşıya bırakanlara mı bağlamalı?..
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Gün gelir de, hayatı anlat derlerse
Boya sandığı
MƏHƏBBƏT
İnsanın içindeki Hanifliğe ve Ümmiliğe ç
Kudüsü tefekkür
MƏHƏBBƏT
Gün gelir de, hayatı anlat derlerse
Kudüs
Vade doldu hanım gitti


Yavuz Sert - Kudüs... Ey Kudüs
Yavuz Sert - Prof. Dr. Ömer Faruk...
Ali Erdal - Kudüs
Kadir Bayrak - Müminleri Emiri: Hz....
Kadir Bayrak - Aynadaki yüz: Mehmed
Sinan Ayhan - İnsanın içindeki Han...
Sinan Ayhan - Can feda...
Bedran Yoldaş - Her yer Kerbelâ
Fatma Pekşen - Peçe
Ahmet Mahir Pekşen - Mescid-i Aksa -Kudüs...
Dergi Editörü - Kudüsü tefekkür
Site Editörü - Kolayı tersten okuma...
Mehmet Hasret - Devletler kuran, dev...
Necip Fazıl - Başyücelik emirleri ...
Necdet Uçak - Kudüs
Necdet Uçak - Kendini hesaba çek
Necdet Uçak - Muhacire ensarız biz
Mustafa Büyükgüner - Nefes
Ayhan Aslan - Hakikat
Ayhan Aslan - Zındık
Ayhan Aslan - Hesap günü
Mehmet Balcı - Susmam ben
Mehmet Balcı - Taşlama
Ahmet Çelebi - Kudüste bir çocuğum
Gelecek sayı konusu -
Vural Gündüz - Boya sandığı
Mustafa Gül - Mekkenin fethinden ç...
Kubilay Ertekin - Rahatizm ve ötesi
Halis Arlıoğlu - Zeytin dalı ve bana ...
Halis Arlıoğlu - Anlayana izafe
Ahmet Değirmenci - Şehadet türküsü
Ahmet Değirmenci - Bir yangındı işte
Kürsü Kainatın Efendisi - Giyim
Er Tuğrul - Kudüs nereden başlar...
Er Tuğrul - Kutlu kıyam
Murat Yaramaz - 6 gün savaşları
Murat Yaramaz - Naci El Ali
Murat Yaramaz - Kan
Murat Yaramaz - Kirli
Murat Yaramaz - Küsme işareti
Işın Erenoğlu Üstündağ - Gün gelir de, hayatı...
Ekrem Esad Altan - Bir oyun oynanır, oy...
Tamer Uysal - İlgisiz bilgililer, ...
Harun Ekici - Hüzün
Şevket Karayiğit - Kudüsün anlattıkları
Hakan Karahan - Bu cemiyetin - Süley...
Harika Ufuk - Birlik beraberlik ka...
Astan QASIMOV - Gəldim
Əlişad CƏFƏROV - Qayçıquyruq qaranquş
Şəfa VƏLİYEVA - Güldüm… Gülüşüm d...
Şəfa EYVAZ - MƏHƏBB'...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 4304749
 Bugün : 129
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 435043
 Bugün : 2
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 55
 96. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 11
Son Güncellenme: 5 Şubat 2018
Künye | Abonelik | İletişim