Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 27 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     591 kez okundu.     1 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

Bir farkla, bir fazla
Altan Atan

  Sayı: 101 -

Bir bütün kendini oluşturanların toplamına eşit değil, bir fazladır.

Bütün olmak ve ona sahip olmak tutkusu da sadece insana hastır. Hattâ bu (dâvâ) sürekli ve kasten yanlış yorumlanan bir görevdir; insanın en önemli ve tek işi, varoluşun nedenidir. Bunun sırrı da  ‘bir’ olmaktır.

O bir nedir?

Aynı olmak sanılabilir ancak değildir. Bölümler, parçalar, taraflar vardır ve herkes kendinin doğru olduğunu sanarak birlik için diğerini çağırır. Ancak her durumda değişmek zorunda olduğu, ödün vermek zorunda olduğu duygusu alışkanlıklarına ağır gelir ve değişmek istemez. Anlamak bile istemeyebilir ve haliyle ortaya bir öteki çıkar. Bu süreç ancak karşılıklı iyi niyetle ilerlerse ‘bir’ yerde buluşulabilir yoksa sonuç anlaşmazlıktır. Sonrası olan kötülükleri tarih yazmış ve yazmaktadır.

Her şey zıddı ile kaimdir deyişi bütünlüğü ifade eder: her şey zıddı ile tamam olur. Ancak o zaman Hak yerini bulur, yoksa eksiktir. Kaymakam, vali ve asıl olan; vekâletten asalete olan sıratı müstakim yolculuğudur bu.

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız sözü bütünlüğün, bir olmanın bir ifadesidir.

Kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprüsünden geçerken zıtlaşmayacaksın, ötekileşmeyecek ve ötekileştirmeyeceksin. Etraftaki her şey sahtedir ve asıl olan yöndür. Bu cehennemden bir anda geçivermek için birliğe yönelerek O’na ulaşmalısın. Hakikaten başka çare yok.

Hal böyle iken, birlik çağrısı genellikle zor durumda kalanlarca yapılır. Güçlü olan kamuoyunu dikkate alarak birlik istese de ağırdan alıp lütfettiğini sanarak bana gelmelisiniz der. Aslında ezip geçmek yok etmek ister çünkü yönsüz ve eksiktir. Sonuçta tek gözlü bir canavar olarak savaşıp gücü yeterse iri bir eksik olacaktır. Oysa savaş generaller için onur, zenginler için para, fakirler için sefalettir demiş George Orwell.

Hz. Mevlânâ’da; canlar testiler içindeki suya benzer. Testi kırılır canlar bir olur der. Canın doğası birdir zaten her şeyi kapsar, kaynaşması gerekmez zira kaynaşma daha alt seviyede yani testi seviyesinde olur. Çatlaması, kırılması gereken testilerdir. İçerdeki can suyu böylelikle dışa çıkar ve anlaşmalar sevmeler sevilmeler başlar. Benzerlikler, menfaatler, yakınlıklar bir sevgi getirir getirmesine ama birliğin sevgisi başkadır çünkü o bir bütündür. Onda sen ben değil biz vardır. Can sızdıran kırık kalpler hakikaten ne güzeldir çünkü güzel anlamlı ve kalıcı olan candır.

Mesele bir bütün olabilmektir ve o da parçalar-taraflar üstü bir olaydır.

Dünya bir açıdan giderek karışmakta bir açıdan da giderek netleşmektedir. Bu dâvâ uğruna meydana çıkmış bütün oluşumların din kökenli olduğunu artık daha iyi görebiliyoruz. Bu iş dinsiz de olabilir diyenler donsuz gezebilenlerdir. İslamiyet bütüne hitap eden ve bütüne götüren tek dindir. Özü de bu bir fazla olan birlik meselesidir. Sahtesi buradan ayırt edilebilir.

Dünya sofrasında Doğu Batı meselesi gibi artık anlamını yitiren yutucu-ötekici kavramlar bütüncü olduğunu ilân ve iddia eden küreselciliğe rakip görünüyor. Yeni bir şey olduğu sanılan günün küreselciliğine bakınca köklerinin insanlık tarihinde olduğunu anlamak artık zor değil.

Biz nerdeyiz?

Kendimizde olmalıyız cancağızım…


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : Sİnan AYHAN    29.07.2019
Yorum : Altan Abi, yazını keyifle okudum, her zamnki gibi kalbi, ciğeri yaralı birinin kaleminden çıkma bir eser olduğu apaçık ortada, üslubuna sağlık, Allah razı olsun... Kanaatim o ki doğru yerden söylüyorsun Abi, söyleyeceğini de can evinden söyleyip insanları alt üst etmek amacındasın, bu amaç, kötü değil, sahteyi yımak, yerine doğru hakikat örgülerini koymak için... Ne güzel... Evet, insanoğlu cevher, "birinden nur, birinden kir" akan olukların havuzu gibi... İnsan dünyaya tek şey için geldi, Allah'ını "bilmek" ve tanımak için... Bu bilme ve tanıma halinin içinde ileri seviyede kulluk ameli ve itikadı var... Bütünden bir farkla tenzihle devamlı tevhide yükselmek, imanın korunu daha sıcak ve daha artmış tutmak... Böyle bir insan cevher tabii... Bir de bütün parça mevzuu dışında, tam ve eksik olan var; ama onun mükemmeliyetçilik yönü, insan zaviyesinden konuşuyoruz meseleyi, insan dünyevi olarak tam olursa mükemmel olur diyemeyiz; insanın hataları, günahları onun eksiklikleri, insanın Allah'ın ona hükmediği eksikliği ve Allah'ın ona tezahürü, Allah'ın kulunun zannı üzere olması, yani bir bakıma bu manada insanın Allah tarafından kulunun O'na teslimiyetiyle ayarlanmış, kıvama getirlmiş dünyevi eksikliği asıl budur mükemmellik, insan ne kadar dünyevilikten eksilir ve hakikatte yok olmaya yüz tutarsa bu onun o kadar mükemmel olmasına dalalettir; en nihayet bir tek Allah var, biz yokuz... Bunu da bir malum olarak, kayıtlara geçsin diye belirtmek istedim... Bütün parça, tam eksik ve mükemmel ve mükemmel olmayanın öznelik halleri tefekkür noktalarımız buradan başlasın, bakalım serüven bizi nereye götürecek... Anti parantez küresel küfre dikkat çekmen de hayati bir mesele, akıl sahipleri oturup düşünsün, Allah ile savştıklarını iddia eden bu güruh hangi melanetin eseridir, bin yıllardır iman sahiplerinin peşinde olan bu kuduzlar hangi vasıtalarla üzerimize çullanıyor ve biz bunlara karşı adamakıllı bir hamle yapabiliyor muyuz... Bu şeytani tasalluttan nasıl kurtulabiliriz... Oturup düşünelim, sonrası hamle zamanı... İnşallah...

 
Eski dünya... - Sayı 104
Sağlıklı nokta... - Sayı 103
Aliya... - Sayı 102
Bir farkla, bir fazla... - Sayı 101
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (105): Eğitim, fert ve cemiyet için yarın projesi... Doğumdan ölüme bütün hayatın, zamanın ve mekânın konusu... Hattâ ölümden sonrası, ömrümüzü nasıl geçirdiğimize bağlı olduğuna göre, ölüm ötesi ümidi de, (Allah muhafaza) inkısarı da alınacak eğitime bağlı... Her insan ve her cemiyet onun nasıl olması gerektiği üzerinde düşünmek durumunda.

Son Eklenen Yorumlardan
 "Türk milleti, bütün tarih boyunca kaderinin devamlı ihtar ve ifşa edişleriyle meydanda olduğu gibi,... Sinan AYHAN

 Doğru söze ne hacet ayzına eline sağlık abi çok güzel... Serkan yakar

 Doğru söze ne hacet ayzına eline sağlık abi çok güzel... Serkan

 "Hattâ bir unvan vardır hezarfen diye. Hezarfen deyince hemen aklımıza Galata Kulesinden Üsküdara ka... Sinan AYHAN

 16 yıl önce verdiğimiz selâm bir "düşünen adam" tarafından alınmış, ne mutlu bize... Batuhan Bey, 10... Kadir Bayrak


Bayramlar da insan ilişkilerinin koparılması için bir vesile haline getirildi. Yakında bayramlar da “bayram tatili”ne çıkarsa hiç şaşmayın!...
Kardelen-Gazete: Sayı 3, 1989
Tek kelimeyle kurtuluş yolu
Karıncanın gücü
Selâm
Yolun sonu
Doğu Türkistan uzak değil
Tek kelimeyle kurtuluş yolu


Ali Erdal - Karıncanın gücü
Kadir Bayrak - Aşilin topuğu
Sinan Ayhan - Tokat
Necip Fazıl Kısakürek - Tek kelimeyle kurtul...
Dergi Editörü - Selâm
Site Editörü - Yolun sonu
Mehmet Hasret - Nasihat
Gönüldaş - İşte bu!..
Necdet Uçak - Yürüdüm Allah diye
Necdet Uçak - Kafkaslarda Rus zulm...
Altan Atan - Eski dünya
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - Âh Doğu Türkistan Âh...
Hızır İrfan Önder - Gelsin bahar
Mehmet Balcı - Güzel
Mehmet Balcı - Öğrenmelisin
Av. Mustafa Büyükgüner - Aradığımız ruh
Muhsin Hamdi Alkış - Ah Türkistan ah Türk...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara Bakış (Nisa...
Hasan Ildız - İçimde
Kubilay Ertekin - Sinsi ve pasif siyâs...
Halis Arlıoğlu - Hayat arkadaşıma
İbrahim Ali Uçar - Asyanın kalbi Doğu T...
Ahmet Değirmenci - Oralardan haberler
Ahmet Değirmenci - Röportaj - Seyit Tüm...
Ahmet Değirmenci - Bir ihtilâl...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - İşkence
Murat Yaramaz - 104.sayı mizah köşes...
Murat Yaramaz - Korkak kahraman
Murat Yaramaz - Çözüm
Mahmut Topbaşlı - Solan yüzüm tende kö...
Erdal Kozankaya - Tarih bizi çağırıyor
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Gülşen Ayhan - Tercih
Hacer Taner Bulut - Kötülük eden kötülük...
Mertali Mermer - Hiç gelmeyen
Cemal Karsavan - Dikkat edilmeli sana...
Hakkı Şener - Türkistan
İlkay Coşkun - Doğu Türkistan uzak ...
İlkay Coşkun - "Mübareze" hakkında
Abdushükür Muhammet - Şiir okuma
Abdushükür Muhammet - Ak
Abdurehim imin /paraç - Vatan derim
Turgut Yıldızan - Gök bayrak için şanl...
Amine Vayıt - Güzel yurdum
Nurmuhammet Yasin - Nuzugumun çağrısı
Ferruh Recai - Karanlıkta güneşlene...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 7277411
 Bugün : 2863
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 507446
 Bugün : 62
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dçn) Toplam : 101
 104. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 1
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
Son Güncellenme: 2 Mayıs 2020
Künye | Abonelik | İletişim