Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     2269 kez okundu.     1 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

Güz geldi kuşlar da gidiyor
Remzi Kokargül

  Sayı: 87 - Ocak / Mart 2016

Hava yağmurlu… Sonbahar geliyor... Bugünlerde uzun uzun yağan yağmurlar var burada. Cuma günü muhteşem bir sağanak izledim balkondan. Dağları taşları yıkadı geçti.

Yağmur şiddetli rüzgârla birlikte neredeyse zemine paralel yağıyordu. Buna ne diyorlardı bizim köyde bilmiyorum. Özel bir ismi vardı sanırım. Köyde olsam sorardım. Yağışın birçok adını biliyor ablam, anam… Ben çok az biliyorum bu konuları, yazık. Tabiata yabancılığın, uzaklığın cezası olmalı. Yağmur yağarken bir çeşit sekine iniyor sanki ben öyle hissediyorum. Kalbime de inse...

Güz gelince rüzgârda serin serin esmeye başladı yine... Sezai Karakoç'un "Bahar dediğin de ne" diye başlayan bir şiiri vardı. “Şapka uçuran rüzgâr” diye tanımlıyordu bir yerinde baharı. Bugün sabahtan, hattâ geceden beri o rüzgâr var burada. Şapka uçuran, belki şemsiye çeviren...

Yapraklar sararmaya, günler kısalmaya başladı... Yaz ılık bir meltem gibi esip geçiverdi işte... Artık akşamları üstümüzü örtüyoruz. Tatlı tatlı ürperiyoruz sonbahar yağmurlarında. Evet, sonbahar geliyor... Göçmen kuşlar da yakında göç etmeye başlayacak.

Akşam ezanları erkenden okunurken… Güneşli günlerin tadına doymamış, sarı yeşil yaprakları muazzam bir pastel cümbüşüne dönmüş ağaçların altına oturulup sonbaharın asude müziği dinlenir. Güz meyveleri koparılır dallarından. Alıçlar, çitlembikler, palamutlar, yabani kestaneler... Pelitlerin, palamutların, cevizlerin peşinden koşan kargalara bakıp gülümsenir. Sarı–yeşil yapraklardan bir döşek yapılıp üstüne uzanılır ve doyasıya göğe bakılır. Bulutların yelesine tutunup bilinmedik zamanlara doğru seyahate çıkılır.

Bende gökyüzüne dalıp gidiyorum. Yavaş yavaş endamla süzülen bulutlar… Bir de kuşlar var. En son onlar gözüme çarpıyor. Kuşlar saçak altlarına dizilmiş. Sonra kalabalık bir kuş sürüsü gökyüzünde... Hani kuş cıvıltıları olmayınca sonbaharın da tadı çıkmıyor. Kırlangıçlara el sallamayınca güzün geldiğini anlamıyoruz.

Meselâ kuşların bulunmadığı bir tabiat… Nasıl olur hiç düşündünüz mü? Çiçek, kuş ve yağmur... Üçü bir araya gelince bayram olur. Rabbimizin kuşlara verdiği çeşitliliği bir tarafa bırakalım. Onların çıkardığı seslerden etkilenmeyen olabilir mi?

Kuşlar bile anlamış olmalı bu mevsimi. Öyle ya, artık eve dönmek zamanı… Çünkü, kış geliyor. Sonbahar gidiyor, kuşlar gidiyor. Göçmen kuşların çoğu kümeler hâlinde bir yerden ötekine göçerler. Binlerce kilometre süren bu yolculuklarında hiçbir zaman yollarını şaşırmazlar. Onların bu yol bulma kabiliyeti sadece beraber oldukları müddetçe devam etmektedir.

Malatya belediyesi serçe, saka, kırlangıç gibi korunmaya muhtaç minik kuşlar için barınaklar bile yapmış. Barınak dediysem, bunlar derme çatma kuş yuvaları değil elbet. Caddelerin en çok güneş alan ve soğuk kış rüzgârlarına kapalı cephelerine ve yüksekçe yerlere yapmış bunları. Bu sayede kuşlar, kışın şiddetli soğuğundan korunmuş bir yuvaya sahip olacaktır.

Eğer yolunuz Malatya' ya düşerse cadde ve sokaklarında ağaçlara asılı duran o güzelim kuş sarayları, sizi selâmlayacaktır. Belki de birkaç minik serçe de vardır içlerinde.

Evet, sonbahar geliyor... Uzak dağ başlarının rüzgârları, ıssız ormanlar, nerede olduğunu dahi bilmediğimiz yaylaların dumanı çağırıyor bizi kendine.

Dışarısı soğuk olmalı. Rüzgâr esiyor, ağaçlar bir sağa bir sola yatıyor. Sizde pencerenizin kenarına konan serçeleri dikkatle izleyin serçeler kanadını açar, tüylerini kabartır, başını tüylerinin arasına sokar. Çok üşüyorum, soğuktan donacağım, demek ister. Buna hangi yürek dayanır.

Gel serçeciğim, canım cicim. Sana bir kış yetecek kadar yem, başını sokacak kışlık bir kafes vereyim, demek istemez misiniz.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : yağmur olgaçay    28.02.2016
Yorum : "Çiçek, kuş ve yağmur... Üçü bir araya gelince bayram olur". Dilindeki o sevgi ve şefkat yüklü tılsım her bir cümlene yüklü değerler katmış. İnci gibi dökülmüş, yüreğinizin cennet kokusu sinmiş. Var olun ilelebet dilerim eserlerinizle yüreğinizle.

 
Bir Şehrin Gözyaşları... - Sayı 116
Kayısı Çiçeklerinin Düğün... - Sayı 89
Işığı yanan evler... - Sayı 88
Güz geldi kuşlar da gidiy... - Sayı 87
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (120):
Doğumunun 120. yılında Üstat Necip Fazıl Kısakürek...

Son Eklenen Yorumlardan
 bosch professional gop 185-liBeylikler dönemini hatırlayalım, birbirlerine karşı üstünlük mücadelesi... Feyzi

 "Yürü kardeşim,Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin."Sen ve senin gibi şuurlu insanların sayıları bereke... Nilüfer Mihailoğlu

 Yüreğinize kaleminize sağlık kıymetli hocam. Allah hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin.... Faruk AKTI

 kantarın topu olacak efendim ... Esra

  Gönlü klabi temiz abim kalemine sağlık başarılarının devamını diliyorum sevgiler saygılar ... Serkan yakar


Hislerin hissizleştiği noktada, onlarda kalan aklın varlığını sürdürebilmek için o noktaya varışın yaratıcısını bile inkâr edebilecek kadar “bencil”leşmesine kılıflar uydurarak (bunu) üstünlükmüş gibi gösterenleri iyi tanımak gerekir.
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Soykırım, Antisemitizm ve Filistin Üçgen
Deniz kabarıyor
Gazze günlüğü
Sosyal medyanın gücü
Üstün fikir
Deniz kabarıyor
Kudüs... Ey Kudüs
Zeytin dalları altından meydan okuyuş
Fatih Sultan Mehmet (4)


Yavuz Sert - Bir tufanın ardından...
Yavuz Sert - Gazze biz ne öğretti...
Ali Erdal - Deniz kabarıyor
Kadir Bayrak - Vah benim halime!
Necip Fazıl Kısakürek - İç ve dış düşman – Y...
Bedran Yoldaş - Elinde taş küçük çoc...
Bedran Yoldaş - Zevâli yakındır zulm...
Ekrem Yılmaz - Kazandım vallahi!
Ekrem Yılmaz - Bitti kelimelerim
Ekrem Yılmaz - Mektup
Dergi Editörü - Üstün fikir
Site Editörü - Sosyal medyanın gücü
Necdet Uçak - Dünya malı
Necdet Uçak - Geldi geçti ömrüm be...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
M. Nihat Malkoç - Soykırım, Antisemiti...
M. Nihat Malkoç - Gazze günlüğü
Hızır İrfan Önder - Kasem olsun!
Zaimoğlu - Batı muradına erebil...
Mehmet Balcı - Köyüme gömün
Mehmet Balcı - Sevdam
Muhsin Hamdi Alkış - İsrail-SAMİRİ-oğulla...
İbrahim Şaşma - Kudüs Mektubu
Halis Arlıoğlu - Merhum Mehmet Akif i...
Murat Yaramaz - Hiç
İlkay Coşkun - Filistin
Zafer Nefer - Tas tarak
Özkan Aydoğan - Çocuk
İlknur Eskioğlu - Şehitlik oyunu
Yusuf Çelikler - Bu gidiş nereye?
Ayşe Yaz - Yağmur (Gazzenin çoc...
Bedir Acar - ‘İsrail bizi yenemez...
Hüma Sunguroğlu - Çınarın gölgesinde o...
Hüma Sunguroğlu - Zeytin dalları altın...
Abdullah Doğulu - Filistinde anne-çocu...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 13160915
 Bugün : 2405
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 604759
 Bugün : 198
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 226
 119. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 4
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncelleme: 21 Şubat 2024
Künye | Abonelik | İletişim