Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     400 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Fikir Alıp Fikir Satarlar
İlkay Coşkun

  Sayı: 114 -

Özellikle belli bir yaştan sonra, mesela elli yaş üzeri diyelim, insanın memnuniyetsizliği, eleştirel yönü hattâ "Ali kıran baş kesen" bakış açısı daha da çok semirmeye başlıyor maalesef. Bu olumsuz gidişata ket vurma insanın kısmen elinde tabi. Sonuçta insan eğitilebilir, alışkanlıkları değişebilir bir varlık. İşte bu sendrom ve bu haleti ruhiye ile bardağın dolu tarafına bakmayı yeğleyerek böyle bir girizgâhta bulunmak istedim.

Her derginin farklı farklı çıkış amaçları olabilir ama ortak ve benzer amaçlar da güdülür. Günümüzün hoyrat anlayışlarına, yaşantılarına karşın sahici bir söz duruşu içerisinde olan, yüreğinde ülke için, yaşadığı şehir için taze baharlar, düşler ve duyarlı duruşlar içerisinde olanlar için dergiler bir aracı hükmündedir bir yerde. Edebiyat dergileri, şairlerin, yazarların, kültür insanlarının ve sanatkârların sınandığı alanlardan birisidir. Bu alanlar ki sığlığın önünde bir ket ve kaliteyi artırıcı ve seçimleyici bir boy aynasıdır. Söylenecek sözü olanların yola çıkmışlığının ve yolda buluşmuşluğunun kervansarayı hükmünde hayatiyetlerini sürdürmektedirler.

Düşünelim bir kere, her şehrimizin en az bir edebiyat ve şehir kültürü dergisinin olduğunu tasavvur edelim. Bu dergilerin yazarı, çizeri, okuyucusu, etki alanı merkezkaç kuvvetiyle beraber kattığı değeri düşünebiliyor musunuz? Dergilerin kültürle, sanatla, kitaplarla daha genel anlamda insanla oluşturduğu birlikteliğindeki sesinin kısıklığından dem vurulsa da sinerjisine, çarpan etkisine, öğrenci ve münevver yetiştirme misyonuna bakmak elzem olacaktır. Her türden olumsuz eleştirilerin, olumsuz cihetlerin bu rengi solduramayacağını görmek için azıcık insaflı olmak, olumlu bakabilmek yeterli olacaktır. Her ne kadar fikirleri, kadroları, yazılanları dayatma ve biat ettirme alanlarıyla beraber onlarca probleme duçar olanların rahatsızlığında dergiler yoluna devam edecektir. Merkez ve taşra dergisi, ürün veya kadro dergiciliği gibi birçok ikilemleri sırtlanmış bu kervan yolunu yürüyecektir.

Hayatın göbeğinde olan kıskançlıklar, kıskaçlar, kaprisler, adam kayırmacılıklar, algılar, ayak oyunları gibi olumsuz halleri dergicilikten münezzeh görmek fazla bir iyimserlik olsa gerek. Hani bardağın dolu tarafı dedik ya biz o taraftan devam edelim konumuza. Fikrin değerini bilenlerle beraber, özgün ve özgür arayışlarla yol yürüyen, yüzergezer fikirlerin yanında hep yeni söyleyecek sözü olan duyuş ve düşünce ürünü olan dergiler hayatiyetini çevrimsel olarak sürdürmeye devam edecektir.

Dergicilikte arayış içerisinde olmak, aramak ve bulmak, bir fikir alışverişinde bulunmak, çeteleşmemek, yeri gelince muhalif olabilmek, önyargıları yenebilmek gibi onlarca olguyu, hasleti içerisinde barındırması arzulanır. Devrimci, trajik, münzevi, radikal, uyumsuz, paradoksal, tutkulu, değiştirme peşinde, yenilikçi gibi olumlu ve olumsuz başka kimlikleri de ekleyebiliriz.

Alternatiflerin, farklı fikirlerin harmanladığı meydanlarda, tekerrürle yinelenecek, çevrelenecek bir algılayışla, sanata, edebiyata sesini katacaktır. Bu alanlar, fikri hayatın takip noktalarını oluşturacaktır. Okura ulaşan zihin dünyası, pratik açılımlarla dili işleyip bir talimgâh alanı oluşturacaktır. Gelecek nesillere bir tarihî vesika ve belge hükmünde yerlerini alacaklardır.

Dergilerin hem toplumsal ve bireysel derinliği hem de entelektüel mirası taşıması ve sürdürmesi arzulanır. Toplumu oluşturan kültürel katmanlar, dergi nezdinde yazıya dökülüp takibi ve vesikalandırılması sağlanır. Kendinden sonrasına kültürün, sanatın aktarımı böyle sağlanır. Metropol ve kır kültürü gibi anlayışlarla beraber manifestosunu yazarak fikir ortamında çarpışır ve yoluna devam eder. Fikr-i selime yakın durmayı yeğleyen şair, yazar ve kültür insanı dar alanda top koşturuyor zannedilse de bu güzergâhta soluğu yettiği kadar yürüyüşünü sürdürecektir. Sıradan akçeli hesapların ve konformistlerin uzağında durması özde kazanmasını sağlayacaktır. Bu çevrimsel zaman içerisinde söylenecek sözler, takınılacak tavırlar bitmiş değildir. Bu cümlelerimle hamaset yapıyor değilim kesinlikle... Bu minvalde dergiler hayata, dünyamıza, topluma ve insanlara yönelik iddiasıyla beraber mütevazı katkısını her dem sürdürmeye devam edecektir.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
"SALKIM SÖĞÜT SUYA KÜSMÜŞ... - Sayı 117
Türk Kimliği... - Sayı 116
Bursa Bağlamında Şehir Ol... - Sayı 115
Fikir Alıp Fikir Satarlar... - Sayı 114
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (118):
DEVLET

Son Eklenen Yorumlardan
 Kıymetli İlkay hocam, metnimi ince ince lezzetlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kaleminiz var ... fatma pekşen

 Teşekkür ederim değerli dostum Faruk.İlginiz bizi sevindiriyor.... Ekrem Yılmaz

 Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım. Selam ve muhabbetle... Faruk aktı

 Böylesi bir eser hiç yorum almamış hayret ki hayretttttttt nasıl olur anlamıyorum ....Etkili anlatım... yasemin olgaçay

 Mükemmel bir yazı. Yüreğinize sağlık. ... Beyza Şen


Hislerin hissizleştiği noktada, onlarda kalan aklın varlığını sürdürebilmek için o noktaya varışın yaratıcısını bile inkâr edebilecek kadar “bencil”leşmesine kılıflar uydurarak (bunu) üstünlükmüş gibi gösterenleri iyi tanımak gerekir.
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Ruh ve Musikî
Sadık Kalın Yeryüzüne
Şef Ne İşe Yarar?
Musikî
Oluklar çift
Musikî Ötesi Haz
"SALKIM SÖĞÜT SUYA KÜSMÜŞ" HİKÂYE KİTABI


Ali Erdal - Şef Ne İşe Yarar?
Ali Erdal - Teşhis
Ali Erdal - Seçimlerin Değerlend...
Kadir Bayrak - Ruh ve Musikî
Necip Fazıl Kısakürek - Musikî
Bedran Yoldaş - Hu Demeye Geldik
Ekrem Yılmaz - Musikî Ötesi Haz
Ekrem Yılmaz - Aç Kapıyı -Yankı-
Ekrem Yılmaz - Tatlı Sızı
Ahmet Mahir Pekşen - Kelebeğin Cesedi
Dergi Editörü - Oluklar çift
Site Editörü - Müzik, kültür kimliğ...
Gönüldaş - Arabeske Methiye
Necdet Uçak - Ne Buldun
Necdet Uçak - Çocuklarımız
Necdet Uçak - Varlık, Yokluk
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Acıyorum - Kabul Ede...
M. Nihat Malkoç - MÛSİKÎMİZİN MEDÂR-I ...
Hızır İrfan Önder - Necip Fazıl
Hızır İrfan Önder - İnanmadın
Ayhan Aslan - Beyaz Şarkılar
Ayhan Aslan - Şarkılar
Ayhan Aslan - Beste
Mehmet Balcı - Yanılmaz
Mehmet Balcı - Olmadım
Av. Mustafa Büyükgüner - Heybemden
İbrahim Şaşma - Bıçak
Halis Arlıoğlu - MÜSLÜMAN MİLLÎ İRADE...
Halis Arlıoğlu - MEHMET AKİFİN RUHANİ...
Murat Yaramaz - Bölücü
Murat Yaramaz - Kirli
Murat Yaramaz - Abartı
İlkay Coşkun - "SALKIM SÖĞÜT SUYA K...
Özkan Aydoğan - Sadık Kalın Yeryüzün...
Rıdvan Yıldız - Cinnete Davetiye Ter...
İlknur Eskioğlu - O Da Yetimdi
Ayşe Yaz - Postacının Karısı
Osman Akçay - Ney
Nurcan Suer - Haşrolmak
Nurcan Suer - Bir Damla Zerresinde
Emre Aslan - Aşk
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 12223779
 Bugün : 441
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 589727
 Bugün : 4
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 43
 117. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 0
Son Güncelleme: 6 Ağustos 2023
Künye | Abonelik | İletişim