Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     255 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Fikir Alıp Fikir Satarlar
İlkay Coşkun

  Sayı: 114 -

Özellikle belli bir yaştan sonra, mesela elli yaş üzeri diyelim, insanın memnuniyetsizliği, eleştirel yönü hattâ "Ali kıran baş kesen" bakış açısı daha da çok semirmeye başlıyor maalesef. Bu olumsuz gidişata ket vurma insanın kısmen elinde tabi. Sonuçta insan eğitilebilir, alışkanlıkları değişebilir bir varlık. İşte bu sendrom ve bu haleti ruhiye ile bardağın dolu tarafına bakmayı yeğleyerek böyle bir girizgâhta bulunmak istedim.

Her derginin farklı farklı çıkış amaçları olabilir ama ortak ve benzer amaçlar da güdülür. Günümüzün hoyrat anlayışlarına, yaşantılarına karşın sahici bir söz duruşu içerisinde olan, yüreğinde ülke için, yaşadığı şehir için taze baharlar, düşler ve duyarlı duruşlar içerisinde olanlar için dergiler bir aracı hükmündedir bir yerde. Edebiyat dergileri, şairlerin, yazarların, kültür insanlarının ve sanatkârların sınandığı alanlardan birisidir. Bu alanlar ki sığlığın önünde bir ket ve kaliteyi artırıcı ve seçimleyici bir boy aynasıdır. Söylenecek sözü olanların yola çıkmışlığının ve yolda buluşmuşluğunun kervansarayı hükmünde hayatiyetlerini sürdürmektedirler.

Düşünelim bir kere, her şehrimizin en az bir edebiyat ve şehir kültürü dergisinin olduğunu tasavvur edelim. Bu dergilerin yazarı, çizeri, okuyucusu, etki alanı merkezkaç kuvvetiyle beraber kattığı değeri düşünebiliyor musunuz? Dergilerin kültürle, sanatla, kitaplarla daha genel anlamda insanla oluşturduğu birlikteliğindeki sesinin kısıklığından dem vurulsa da sinerjisine, çarpan etkisine, öğrenci ve münevver yetiştirme misyonuna bakmak elzem olacaktır. Her türden olumsuz eleştirilerin, olumsuz cihetlerin bu rengi solduramayacağını görmek için azıcık insaflı olmak, olumlu bakabilmek yeterli olacaktır. Her ne kadar fikirleri, kadroları, yazılanları dayatma ve biat ettirme alanlarıyla beraber onlarca probleme duçar olanların rahatsızlığında dergiler yoluna devam edecektir. Merkez ve taşra dergisi, ürün veya kadro dergiciliği gibi birçok ikilemleri sırtlanmış bu kervan yolunu yürüyecektir.

Hayatın göbeğinde olan kıskançlıklar, kıskaçlar, kaprisler, adam kayırmacılıklar, algılar, ayak oyunları gibi olumsuz halleri dergicilikten münezzeh görmek fazla bir iyimserlik olsa gerek. Hani bardağın dolu tarafı dedik ya biz o taraftan devam edelim konumuza. Fikrin değerini bilenlerle beraber, özgün ve özgür arayışlarla yol yürüyen, yüzergezer fikirlerin yanında hep yeni söyleyecek sözü olan duyuş ve düşünce ürünü olan dergiler hayatiyetini çevrimsel olarak sürdürmeye devam edecektir.

Dergicilikte arayış içerisinde olmak, aramak ve bulmak, bir fikir alışverişinde bulunmak, çeteleşmemek, yeri gelince muhalif olabilmek, önyargıları yenebilmek gibi onlarca olguyu, hasleti içerisinde barındırması arzulanır. Devrimci, trajik, münzevi, radikal, uyumsuz, paradoksal, tutkulu, değiştirme peşinde, yenilikçi gibi olumlu ve olumsuz başka kimlikleri de ekleyebiliriz.

Alternatiflerin, farklı fikirlerin harmanladığı meydanlarda, tekerrürle yinelenecek, çevrelenecek bir algılayışla, sanata, edebiyata sesini katacaktır. Bu alanlar, fikri hayatın takip noktalarını oluşturacaktır. Okura ulaşan zihin dünyası, pratik açılımlarla dili işleyip bir talimgâh alanı oluşturacaktır. Gelecek nesillere bir tarihî vesika ve belge hükmünde yerlerini alacaklardır.

Dergilerin hem toplumsal ve bireysel derinliği hem de entelektüel mirası taşıması ve sürdürmesi arzulanır. Toplumu oluşturan kültürel katmanlar, dergi nezdinde yazıya dökülüp takibi ve vesikalandırılması sağlanır. Kendinden sonrasına kültürün, sanatın aktarımı böyle sağlanır. Metropol ve kır kültürü gibi anlayışlarla beraber manifestosunu yazarak fikir ortamında çarpışır ve yoluna devam eder. Fikr-i selime yakın durmayı yeğleyen şair, yazar ve kültür insanı dar alanda top koşturuyor zannedilse de bu güzergâhta soluğu yettiği kadar yürüyüşünü sürdürecektir. Sıradan akçeli hesapların ve konformistlerin uzağında durması özde kazanmasını sağlayacaktır. Bu çevrimsel zaman içerisinde söylenecek sözler, takınılacak tavırlar bitmiş değildir. Bu cümlelerimle hamaset yapıyor değilim kesinlikle... Bu minvalde dergiler hayata, dünyamıza, topluma ve insanlara yönelik iddiasıyla beraber mütevazı katkısını her dem sürdürmeye devam edecektir.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Bursa Bağlamında Şehir Ol... - Sayı 115
Fikir Alıp Fikir Satarlar... - Sayı 114
"Kritikler" Üzerine Mülâh... - Sayı 113
Sosyal Medya Mizahına Ele... - Sayı 113
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (116):
Öncesi ve sonrasıyla bir muhasebe vesilesi; deprem...

Son Eklenen Yorumlardan
 Herkes bir çok hastalığa iyi gelen mai kibrit-i şerif ten bahsetmiş te nedir nasıl yapılır hiçbir bi... Ömer

 Elinize emeğinize sağlık sayın hocam. Sakın okuma yazınız harika olmuş. Maalesef biz ilk emri OKU ol... Ahmet Güney

 Kökümü arıyorum... Mikail

 Etkiliyeci, düşündürücü ve manevi bir yazı olmuş.Gönlünüzden dökülüp,kaleminize yansıyan manidar bir... Hümeyra hilal

 Elinize emeğinize sağlık, musikimizin geçirdiği evreleri iyi analiz etmişsiniz.... Ahmet Güney


Batı; kaybettiği noktanın idrâkinde ve kazanacağı noktanın gafili olduğunu -yalnız kendine- ihtar ederek bugünkü buhranını yaşıyor. Biz; tüm taklitçiliğimize rağmen hem birincisinin, hem ikincisinin gafletindeyiz.
Eğer batı gibi kaybettiğimiz noktanın idrakinde olabilseydik, elimizden kaçırdığımız bunca zamandan ötürü eyvahlar eder; kazanacağımız noktanın gafletinden de sıyrılabilirdik…
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Ekinler Gibi
Veliler Ordusundan 333
Güneş Meydanda
Bursa Bağlamında Şehir Olgusu
Misâlsiz Yaratandan Kuluna Düşen Hisse
Sakın Okuma
Garbı uyandırıp aydınlatan İslâm Âlimler


Ali Erdal - Güneş Meydanda
Ali Erdal - Veliler Ordusundan 3...
Kadir Bayrak - Dünyayı İmar
Necip Fazıl Kısakürek - Şehir
Bedran Yoldaş - Çözülen Değerler
Ekrem Yılmaz - Misâlsiz Yaratandan ...
Ekrem Yılmaz - Vatanda
Ekrem Yılmaz - Uludağı Sırtlamak
Fatma Pekşen - Armudun Son Çiçeği
Ahmet Mahir Pekşen - Apartman Hayatı
Dergi Editörü - Bâki Olan Allah
Site Editörü - Temel Sağlam Mı?
Necdet Uçak - Ömür
Necdet Uçak - Yüz Aklığı
Kardelen Dergisi - Kardelenden Haberler
Kardelen Dergisi - Gelecek Sayı Konusu
M. Nihat Malkoç - Hürriyet Ateşini Tut...
Hızır İrfan Önder - Hem Kışımsın Hem Bah...
Ayhan Aslan - KAZANDA PİŞTİK SEFER...
Mehmet Balcı - Benzemez
Mehmet Balcı - Nasıl Büyüdük
Ahmet Çelebi - Ey Allahım
Av. Mustafa Büyükgüner - Heybemden
Av. Mustafa Büyükgüner - Kanayan Yara
Halis Arlıoğlu - Sakın Okuma
Ahmet Değirmenci - Her Hecemde Yalnızlı...
Ahmet Değirmenci - Bozgun
Osman Akyol - Rahmet Bulutu
Büşra Doğramacı - Koyun Koyuna
Murat Yaramaz - Mum
Murat Yaramaz - Sevinç
Murat Yaramaz - Karamsar
Mahmut Topbaşlı - Ne Çare
Erdal Kozankaya - Fragman Bitti Asıl F...
Şəfa VƏLİYEVA - HƏR ŞEY BİR AZ ...
Erkan Karakaya - Ufukların Yandığı Ye...
Mertali Mermer - Kara Bulutları Dağıt...
İlkay Coşkun - Bursa Bağlamında Şeh...
Özkan Aydoğan - Ekinler Gibi
İlknur Eskioğlu - Babamı Kaybetmedim
Yusuf Çelikler - Makam-ı Yusuf
Ayşe Yaz - Zanaatkâr
Sevinc HƏMZƏYEVA - KÖVRƏK XATİR...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 11384621
 Bugün : 3690
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 576122
 Bugün : 53
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 56
 115. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 2
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 14
Son Güncelleme: 7 Şubat 2023
Künye | Abonelik | İletişim